fot. pixabay.com

Polskie i polonijne instytucje w USA upamiętniają 77. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Konsulat RP w Nowym Jorku, Instytut Kultury Polskiej oraz Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce upamiętniają 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Obejrzeć będzie można m.in. transmisję uroczystości z Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Honorowy patronat nad rocznicowymi obchodami objął prezydent RP Polskiej Andrzej Duda.

Jak przekazał Instytut Kultury Polskiej (IKP), transmisję z czwartkowego wydarzenia można obejrzeć o godz. 10.00 lokalnego czasu na stronie www.auschwitz.org, 77.auschwitz.org, kanale YouTube Miejsca Pamięci, Facebooku i Twitterze. Ze względu na pandemię koronawirusa, w obchodach weźmie udział niewielka grupa gości, głównie ocalałych.

„Jeśli Zagłada, w stosunku do wszystkich innych ludobójstw, wyróżniała się przede wszystkim głęboko programowym, logistycznym, wręcz przemysłowym charakterem, to w Auschwitz osiągnęła swoją kulminację” – mówił cytowany przez IKP dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

IKP umożliwia też obejrzenie bezpłatnej projekcji pełnometrażowego, częściowo animowanego filmu dokumentalnego o kurierze z Warszawy Janie Karskim w reżyserii Sławomira Grynberga.

„Film opowiada historię członka polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej działał jako kurier i którego misją było informowanie aliantów o zbrodniach Niemców na Żydach w Europie, aby zapobiec Holokaustowi. Jan Karski przedostał się do getta warszawskiego i niemieckiego obozu przejściowego, a następnie przewiózł swój przerażający raport naocznego świadka okrucieństw do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, mając nadzieję, że wstrząśnie on sumieniem potężnych przywódców, czy – jak ich później nazwał «Lords of Humanity» (Władców Ludzkości)” – przypomniał IKP.

IKP podkreślał, że raz pierwszy w historii Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku we współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce realizuje projekt „Pamiętamy o Ocalałych z Holokaustu”.

Celem projektu jest upamiętnienie i uhonorowanie Ocalałych z Holokaustu z Nowojorskiego Okręgu Konsularnego specjalnymi listami pisanymi przez uczniów polskich szkół dokształcających. Pozwoli im to na poznanie historii Holokaustu i II wojny światowej z pierwszej ręki.

„Dla młodzieży inicjatywa ta jest jedyną w swoim rodzaju lekcją historii, a dla Ocalałych dowodem na to, że pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat trwa i jest przekazywana kolejnym pokoleniom Polaków i Polonii” – podkreślił IKP.

PAP

drukuj