fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent A. Duda: Nigdy więcej Auschwitz! Nigdy więcej ludobójstwa, nienawiści i rasizmu!

Mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia to również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. „Pamięć i prawda o Holokauście będą trwać wiecznie. My, współcześni, poniesiemy w przyszłość i przekażemy następnym pokoleniom przesłanie płynące z tego miejsca: Nigdy więcej Auschwitz! Nigdy więcej ludobójstwa, nienawiści i rasizmu!” – podkreślał prezydent Andrzej Duda, który zabrał głos podczas głównych uroczystości.

Główne uroczystości odbyły się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Ze względu na pandemię – za pośrednictwem internetu. Podczas tegorocznych obchodów szczególnie uwypuklony został los najmłodszych ofiar. Niemcy deportowali do obozu co najmniej 232 tysiące dzieci.

W sieci transmitowano już m.in. świadectwa byłych więźniarek niemieckiego obozu. Głos zabrał także prezydent Andrzej Duda.

– Obóz Auschwitz-Birkenau jest najważniejszym symbolem zagłady, bo był największą hitlerowską fabryką śmierci – wskazał prezydent.

Andrzej Duda dodał, że Niemcy na okupowanej przez nich polskiej ziemi urządzili swój ludobójczy przemysł. Prezydent zwrócił także uwagę, że tegoroczne uroczystości z wyjątkową mocą uświadamiają znaczenie materialnych dowodów ludobójstwa.

– Żeby nigdy nie zapomniano o tym, co wydarzyło się tu, w Auschwitz, i w innych miejscach niemieckich zbrodni. Władze Rzeczpospolitej wypełniają misję zachowania dowodów największej zbrodni w dziejach ludzkości. Kiedy minie zagrożenie śmiertelną chorobą, znów staniemy w Auschwitz-Birkenau, na ziemi przesyconej krwią ponad miliona ofiar. To, co można tutaj zobaczyć, jest odpowiedzią na zapomnienie, na ułudę nierealności, na kłamstwo negacjonizmu. Pamięć i prawda o Holokauście będą trwać wiecznie. My, współcześni, poniesiemy w przyszłość i przekażemy następnym pokoleniom przesłanie płynące z tego miejsca: Nigdy więcej Auschwitz! Nigdy więcej ludobójstwa, nienawiści i rasizmu! – akcentował Andrzej Duda.

Przemówienia wygłosili także dyplomaci z Izraela i z Rosji. Zwieńczeniem uroczystości były wspólne modlitwy. Obchody zakończyła dyskusja online pt. „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl