Prezydent z małżonką wezmą udział w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą w piątek udział w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie. To tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Orszakowi przyświecało będzie franciszkańskie pozdrowienie: Pokój i Dobro.

Para prezydencka w południe ma uczestniczyć we Mszy świętej w XIII-w. cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindela.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii z parą prezydencką na czele przejdą na zabytkowy rynek, gdzie spotkają się orszaki, które nadejdą z kilku cieszyńskich parafii. Planuje się, że prezydent zabierze wtedy głos.

Na rynku Królowie – Kacper, symbolizujący Europę, Melchior – Azję, a także Baltazar – Afrykę, złożą dary Jezusowi. Proboszcz cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny ks. Jacek Gracz powiedział, że w postaci Mędrców wcielą się przedstawiciele miejscowych uczelni wyższych.

„Królowie dorożką wyjadą z Domu Narodowego i przejadą dookoła rynku” – podał.

Ks. Gracz dodał, że dzieci wezmą udział w konkursie na najpiękniejszy strój postaci związanych z historią o narodzinach Jezusa. Prezydent wręczy nagrody zwycięzcom.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Organizowane są w Polsce po raz dziewiąty. W tym roku orszaki przejdą ulicami ponad 500 miejscowości w naszym kraju. Para prezydencka weźmie w nim udział po raz drugi. Przed rokiem uczestniczyła w orszaku w Warszawie.

Cieszyński orszak, który odbędzie się po raz trzeci, organizują parafia św. Marii Magdaleny, magistrat, starostwo i ośrodek kultury Dom Narodowy.

PAP/RIRM

drukuj