fot. PAP/DPA

81. rocznica zamordowania 13 Polek w niemieckim obozie Ravensbrück

Dokładnie 81. lat temu Niemcy rozstrzelali w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück 13 Polek z transportu lubelskiego. Były to młode dziewczyny i harcerki.

Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, Barbara Oratowska, przypomniała, że grupa kobiet, która została przywieziona do obozu we wrześniu 1941 r., trafiła tam z wyrokiem śmierci. Zaznaczyła, że średnia ich wielu wynosiła dwadzieścia kilka lat. Najmłodsza z nich, o nazwisku Sekuła, miała lat 16. Zamordowane przez Niemców Polki były przeważnie osobami wykształconymi, działającymi w konspiracji.

Do obozu trafiło łącznie 130 tys. kobiet z około 30 narodowości, w tym 40 tys. Polek, z których przeżyło osiem tysięcy. Egzekucje były dokonywane w wąskim przejściu między murem otaczającym obóz a ścianą budynku bunkra. Potem zbudowano tam komorę gazową i krematorium.

Była więźniarka obozu, dr Wanda Półtawska, poprosiła, by kapłani, którzy będą dziś sprawować Msze święte, wspomnieli o Polkach zamordowanych w KL Ravensbrück.

Kwiecień (od 2011 roku) na mocy uchwały Senatu RP, jest miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Ravensbru__ck__Historia_nie_do_zapomnienia_PL_WEB

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl