Kolejne posiedzenie polsko-niemieckiego „okrągłego stołu”

Dziś w Warszawie odbędzie się drugie posiedzenie polskoniemieckiego „okrągłego stołu”. W agendzie spotkania nie znalazła się kwestia odszkodowań od Niemiec za mienie zagrabione Związkowi Polaków przez III Rzeszę.

Rozmowy będą natomiast dotyczyć nauczania języka polskiego w Niemczech oraz funkcjonowania mniejszości w obu krajach.

Mec. Stefan Hambura, który złożył do sądu wniosek w sprawie odszkodowań podkreśla, że na znalezieniu rozwiązania nie zależy żadnej ze stron.

Jak mówi poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, były prezes Powiernictwa Polskiego, bez wsparcia rządzących, Polacy nie mają szans na uzyskanie należnych rekompensat.

Obecnie rząd bardzo często chwali się dobrą pozycją i uznaniem Rzeczpospolitej w Unii Europejskiej. Nie przypuszczam, aby kwestie, do których trzeba zmuszać obecny rząd, były poruszane w rozmowach dwustronnych, by były uwzględnione przez Platformę Obywatelską, ponieważ jakiekolwiek zdenerwowanie drugiej strony albo poruszenie drugiej stronie nieprzyjemnych tematów jest w stanie spowodować, że PO wycofa się z postulatów, które zgłasza Związek Polaków w Niemczech – powiedziała poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Mec. Stefan Hambura w ubiegłym roku w imieniu Związku Polaków w Niemczech złożył pozew przeciwko państwu niemieckiemu. Domaga się zwrotu 1 mld euro.

Sprawa dotyczy tzw. dekretu Göringa, który umożliwił Niemcom konfiskatę majątku należącego do polskiej organizacji. Miał on wartość 7-8 mln ówczesnych marek.

RIRM

drukuj