Apel o poszukiwanie polskich strat wojennych na terenie Niemiec

Współpraca w poszukiwaniu polskich strat wojennych w dziedzinie kultury na terenie Niemiec – to jeden z tematów rozmów ministrów Polski i Niemiec. Spotkanie szefów resortów kultury obu państw odbyło się w ramach konsultacji międzyrządowych przeprowadzonych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W trakcie dyskusji zaproponowano, by na łamach niemieckich mediów pojawił się apel obu ministrów do instytucji i osób prywatnych w Niemczech o weryfikację posiadanych zbiorów w oparciu o polski katalog start wojennych.

Straty majątku narodowego w materii kultury wyniosły 43 proc. stanu sprzed 1939 r. – wskazuje dr Marcin Kłodziński z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Pomimo tak ogromnych strat, takiego wymiaru cierpień, Polska nie została dopuszczona do obrad dotyczących wymiaru reparacji, które były toczone podczas konferencji w Jałcie i Poczdamie w 1945 r. Zwycięskie mocarstwa, jak je wówczas nazywano, czyli Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Związek Sowiecki, ustaliły wówczas wymiar reparacji od Niemiec na 20 mld dolarów. Wedle ówczesnych ustaleń to właśnie te trzy mocarstwa miały zajmować się zadośćuczynieniem w imieniu Niemiec wszystkim państwom, które uznawały się za poszkodowane w wyniku działań III Rzeszy. Niestety, Polsce zniewolonej wówczas przez komunistów przyznano zaledwie 15 proc. z puli reparacji Związku Sowieckiego – zaznacza dr Marcin Kłodziński.

Polska baza danych dzieł utraconych podczas II wojny światowej jest prowadzona przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury MKiDN i obejmuje ok. 63 tys. obiektów. Jest dostępna w języku polskim lub w wersji anglojęzycznej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl