fot. PAP/DPA

Niemcy: koalicjanci krytykują Olafa Scholza za kategoryczne „nie” dla Taurusów dla Ukrainy

Politycy koalicyjni z FDP i Zielonych skrytykowali poniedziałkowe oświadczenie kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, w którym zdecydowanie odmówił dostarczenia Ukrainie rakiet manewrujących Taurus – poinformowała we wtorek dpa.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann z liberalnej FDP, przewodnicząca komisji obrony Bundestagu, podkreśliła w rozmowie z mediami, że Olaf Scholz nie miał racji, twierdząc, że żołnierze Bundeswehry musieliby pojechać na Ukrainę, aby przygotować tę broń.

„W tym przypadku programowanie może odbywać się w Niemczech albo ukraińscy żołnierze mogliby uczyć się tego u nas” – wyjaśniła Marie-Agnes Strack-Zimmermann.

Nie zgodziła się także z obawami, że Ukraina mogłaby przeprogramować rakiety Taurus w taki sposób, aby były one w stanie zaatakować cele na terenie Rosji. Olaf Scholz wielokrotnie podkreślał, iż atak na rosyjskie terytorium mogłoby uczynić z Niemiec stronę w wojnie.

„Myślę, że to pretekst” – zaznaczyła Marine-Agnes Strack-Zimmermann.

Decyzję kanclerza skrytykowała także wiceszefowa Zielonych w Bundestagu, Katrin Goering-Eckardt.

„Nikt, kto domaga się Taurusów dla Ukrainy, nie chce, aby Niemcy stały się stroną w wojnie” – podkreśliła Katrin Goering-Eckardt.

„Dla pokoju w Europie i poza nią istotne jest, aby to Ukraina wygrała tę wojnę obronną. Największym zagrożeniem dla Ukrainy i bezpieczeństwa Niemiec pozostaje to, że prezydent Rosji, Władimir Putin, utrzymuje przewagę, kontynuując swoją imperialistyczną kampanię” – dodała Katrin Goering-Eckardt.

Taurus to jeden z najnowocześniejszych rodzajów broni, jakimi dysponuje Bundeswehra. Olaf Scholz już na początku października ubiegłego roku zadecydował, że Niemcy nie będą dostarczać Taurusów Ukrainie z obawy, że mogą one sięgnąć celów na terytorium Rosji. Strona ukraińska wielokrotnie prosiła Berlin o dostarczenie Taurusów.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl