pixabay.com/

Ukraina sprzeda Polsce prąd i węgiel

W trakcie piątkowej wizyty w Kijowie premier Mateusz Morawiecki otrzymał od prezydenta Ukrainy deklarację o przekazaniu Polsce prądu. Współpraca będzie rozszerzona. Wołodymyr Zełenski jest gotowy sprzedać nam 100 tys. ton węgla.

Od początku wojny Polska przekazuje na Ukrainę sprzęt wojskowy i pomoc humanitarną. Ta druga jest pilnie potrzebna przed nadchodzącą zimą. Musimy liczyć się z tym, że mrozy zmuszą do ucieczki z kraju kolejnych uchodźców. I ich liczba sięgnie nawet 200 tys.

Potrzebujący Ukraińcy otrzymywali w Polsce doraźne, ale i długoterminowe wsparcie. Korzystali z programu 500 plus i ułatwień w podjęciu pracy. Ta wyciągnięta dłoń spotkała się z ogromną wdzięcznością. Dlatego to w stronę Ukrainy Polska zwróciła się o pomoc w obliczu kryzysu energetycznego. Ze Wschodu mamy otrzymać węgiel.

„W imieniu prezydenta Ukrainy jesteśmy gotowi do otwarcia kontyngentów eksportu węgla do Polski. To 100 000 ton we wrześniu, których nasz partner bardzo potrzebuje” – przekazał premier Ukrainy, Denys Szmyhal.

W piątek za wschodnią granicą przebywał premier Mateusz Morawiecki. Rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ogłosił, że Polska ma w planach nie tylko kupno węgla ze wschodu, ale też oszczędzanie tego węgla, który już ma, wydobytego w polskich kopalniach.

– Aby go nie spalać w polskich elektrowniach, przydałoby się nam trochę prądu z Ukrainy, o ile oczywiście będzie to możliwe, ale usłyszałem od pana prezydenta, że tak. Będzie to jak najbardziej w krótkim czasie możliwe – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Gotowość do pomocy potwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski. Polska miałaby otrzymać prąd z elektrowni Chmielnicki.

– Polska zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w sferze energetycznej, w tym poprzez eksport energii. Oczywiście zapewnimy to polskim braciom, którzy pomagają nam od pierwszego dnia – zadeklarował Wołodymyr Zełenski.

Obecnie trwają prace na linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową i Rzeszowem. Miały być zakończone do 14 grudnia, ale uda się to wcześniej.

„Przed terminem przebudujemy linię elektroenergetyczną Elektrowni Chmielnicki – Rzeszów. Pozwoli to na eksport do Polski dodatkowych 1000 MW” – przekazał Denys Szmyhal.

Polska jest silnym rzecznikiem Kijowa w Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki potwierdził wczoraj nasze poparcie dla unijnych ambicji Ukrainy, a także zaapelował do Brukseli, by uruchomiła pełną kwotę 9 mld zł, jakie już wcześniej obiecała dla Kijowa. Odcięcie zaatakowanego kraju od pieniędzy to także jeden ze sposobów Putina na prowadzenie wojny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl