fot. Centrum Życia i Rodziny

[TYLKO U NAS] P. Ozdoba o 17. Narodowym Marszu dla Życia i Rodziny: Dziś potrzeba mocnego publicznego świadectwa, bo kondycja polskich rodzin nie jest taka, jakiej byśmy oczekiwali

18 września w Warszawie o godzinie 11.00 rozpocznie się 17. Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. Tegoroczna edycja rozpocznie się na Placu Zamkowym. Uczestnicy wydarzenia przejdą ulicami Starego Miasta pod hasłem „I ślubuję Ci”. Ma to być nawiązanie do słów przysięgi małżeńskiej i przypomnienie znaczenia i wartości, jakie wypływają z małżeństwa. „Dziś potrzeba mocnego publicznego świadectwa, bo kondycja polskich rodzin nie jest taka, jakiej byśmy oczekiwali. Plaga rozwodów, rozpadów małżeństw, co za tym idzie – tragedia dzieci, które w tych małżeństwach się rodziły, dlatego w Marszach dla Życia i Rodziny musimy dawać publiczne świadectwo” – powiedział Paweł Ozdoba, prezes zarządu Centrum Życia i Rodziny, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W niedzielę 18 września na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się 17. Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. 

– Marsze dla Życia i Rodziny to wielka historia, wielka tradycja. W tym roku spotkamy się siedemnasty raz, żeby maszerować w obronie życia, rodziny, małżeństwa. To inicjatywa w pełni społeczna. Jest to oddolny ruch społeczny, który tworzymy na rzecz obrony życia i rodziny. Organizatorem Narodowego Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny. Jesteśmy koordynatorem blisko 80 Marszów dla Życia i Rodziny w całym kraju. Jest to wielkie wydarzenie społeczne, na którym każdego roku gromadzimy blisko 100 tysięcy osób na wszystkich Marszach dla Życia i Rodziny. Mam nadzieję, że z każdym rokiem będziemy spotykać się w coraz większym gronie, bo jest to naprawdę niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa. Dajemy publiczne świadectwo w bardzo trudnym czasie, ponieważ dziś rodzina, wartości związane z ochroną życia są często kontestowane – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Statystycznie w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Coraz więcej dzieci dorasta bez jednego z rodziców.

– Dziś potrzeba mocnego publicznego świadectwa, bo kondycja polskich rodzin nie jest taka, jakiej byśmy oczekiwali. Plaga rozwodów, rozpadów małżeństw, co za tym idzie – tragedia dzieci, które w tych małżeństwach się rodziły, dlatego w Marszach dla Życia i Rodziny musimy dawać publiczne świadectwo. Będziemy maszerować pod hasłem: „I ślubuję Ci”, więc jest to wprost nawiązanie do przysięgi małżeńskiej, do słów, które wielu z nas wypowiedziało w swoim życiu i dla których te słowa powinny być zawsze wyznacznikiem, kierunkowskazem w naszym życiu – podkreślił Paweł Ozdoba.

Marsz dla Życia i Rodziny to manifestacja poszanowania wartości ochrony życia oraz tych, które wypływają z głębi małżeństwa.

– Ludzie, którzy pojawiają się na Marszu dla Życia i Rodziny, budują wielką wspólnotę wartości. Osobiście to widzę w Warszawie, ale wiem, że dzieje się to także w innych miejscowościach, gdzie odbywają się Marsze dla Życia i Rodziny. Jest niezwykle ważne, abyśmy poczuli, że nie jesteśmy samotną wyspą, że jesteśmy ludźmi, których jest naprawdę bardzo dużo. (…) Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy jesteśmy krytykowani. Jest to obecnie szczególnie ważne, kiedy nasze wartości chrześcijańskie są często deptane. Jesteśmy krytykowani, kiedy mówimy, że małżeństwo to zawsze związek kobiety i mężczyzny; gdy mówimy, że ochrona życia jest konieczna, bo jest to kwestia prawa naturalnego. Budujemy wielką wspólnotę i możemy się „policzyć”, że nie jesteśmy samotni. Uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny zwracają uwagę, że atmosfera jest zawsze bardzo rodzinna, generuje pewną nową jakość, a dzięki temu budują się relacje między ludźmi, którzy podczas kolejnych edycji widzą się w Warszawie i nie tylko – zaznaczył prezes zarządu Centrum Życia i Rodziny.

Paweł Ozdoba wskazał, że coroczne manifestowanie podczas Marszu dla Życia i Rodziny to pokazywanie przywiązania do fundamentalnych wartości życia społecznego.

– Jestem pewny, że gdyby nie siedemnastoletnia tradycja Marszu dla Życia i Rodziny, to nie byłoby przełomowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprzed dwóch lat, który stwierdził, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją. Coroczne manifestowanie, że każde życie jest bezcenne, a wartości małżeństwa i rodziny są niezwykle ważnym fundamentem naszego życia społecznego. Bez wspólnego maszerowania tego sukcesu by nie było. Marsz dla Życia i Rodziny pozwala budować wspólnotę wartości i pokazuje, że nie jesteśmy sami – akcentował gość Radia Maryja.

Organizatorzy 17. Narodowego Marszu dla Życia i Rodziny poinformowali, że w tym roku uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu Arki Noego. W gronie ambasadorów 17. Marszu dla Życia i Rodziny znaleźli się między innymi Barbara Nowak – małopolski kurator oświaty, a także ks. Dominik Chmielewski SDB.

Całą rozmowę z Pawłem Ozdobą można odsłuchać [tutaj]. 

fot. marsz.org

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl