fot. wikipedia.org

Ukraina gloryfikuje zbrodniarzy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę uznającą prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, w tym członków zbrodniczej organizacji Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Zgodnie z ustawą, której projekt wniósł syn komendanta UPA – Jurij Szuchewycz, za bojowników walk o niezawisłość Ukrainy są uznani wszyscy ci, którzy uczestniczyli w różnorodnych formach walki o niezależność kraju w XX wieku; w tym także członkowie UPA, która podczas II wojny światowej i tuż po niej brutalnie wymordowała setki tysięcy Polaków.

Wydarzenie te rozegrały się zaledwie 72 lata temu, a dziś za sprawą tej ustawy stają się znowu żywe. Kontrowersyjne rozporządzenie prezydenta Poroszenki przewiduje możliwość zapewnienia weteranom i ich rodzinom zniżek i innych socjalnych gwarancji, uznaje odznaczenia i stopnie wojskowe walczących o niepodległość, które przyznano im w formacjach, w jakich służyli. Ustawa zakłada też karanie wszystkich tych, którzy okazywaliby lekceważenie dla weteranów lub negowali celowość ich walki.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj