Ogólnopolski Dzień Strażaka

W Olsztynie rozpoczynają się Ogólnopolskie obchody Dnia Strażaka. Uroczystości zapoczątkuje Msza św., która zostanie odprawiona w tamtejszej Bazylice Konkatedralnej.

Najlepszym strażakom zostaną wręczone odznaczenia i medale. W Polsce jest ponad 30,5 tys. strażaków zawodowych, a także kilkaset tysięcy ochotników.

W ubiegłym roku interweniowali ponad 419 tys. razy. Nie jest to służba łatwa. Czasami dochodzi do wypadków, w których ranni zostają spieszący z pomocom innym – strażacy.

Wczoraj posłowie przyjęli projekt ustawy, która strażakom ochotnikom w razie wypadku daje prawo do świadczeń związanych z niezdolnością do pracy. Zmiany poparła jednogłośnie cała Izba.

Zapewni strażakom bez ubezpieczenia świadczenia zdrowotne i rehabilitacyjne wtedy, kiedy ulegną wypadkowi, a to się może zdarzać w akcjach. Niestety, te akcje często są niebezpieczne, strażacy narażają swoje zdrowie, a nawet i życie. To jest szczególnie istotne w kontekście tego, że obecnie państwo funkcjonuje bardzo słabo, a zawodowa i ochotnicza straż pożarna, to są instytucje świetnie wypełniające swoje obowiązki. Mamy blisko 700 tysięczną rzeszę strażaków ochotników i część z nich nie ma ubezpieczenia i dlatego należy im pomóc. Oni są pierwsi na miejscach zdarzeń podczas różnych wypadków. Obecnie straż pożarna nie jest już tylko strażą ogniową od gaszenia pożarów, ale jest również strażą reagującą na wszystkie możliwe nieszczęścia – powiedział Poseł Jarosław Zieliński, były wiceszef MSWiA.

Zmiany zaproponował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, składający się z 22 członków różnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

W 2012 r. doszło do 166 wypadków strażaków ochotników. Poszkodowanych zostało 172 strażaków z OSP, w tym 167 lekko, jeden ciężko, a czterech zginęło.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl