fot. PAP/EPA

Prezydent Chorwacji odmawia wysłania wojsk na Ukrainę i oskarża premiera o chęć wplątania kraju w wojnę

Prezydent Chorwacji, Zoran Milanović, zaznaczył we wtorek, że żaden żołnierz chorwacki nie będzie walczyć na Ukrainie, oskarżając przy tym premiera Andreja Plenkovicia o chęć wciągnięcia Chorwacji w wojnę – przekazała agencja Hina.

Zoran Milanović zareagował na oświadczenie Andreja Plenkovicia, w którym premier przyznał, że w parlamencie brakowało czterech głosów, aby zatwierdzić udział Chorwacji w misji szkolenia ukraińskich żołnierzy, dlatego nie zaproponował nawet możliwości wyjazdu chorwackich żołnierzy na Ukrainę.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, powiedział w poniedziałek po spotkaniu głów państw i szefów rządów w Paryżu, że pokonanie Rosji jest niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie. Dodał, iż nie należy wykluczać wysłania w przyszłości na Ukrainę zachodnich wojsk lądowych.

„Oświadczenie premiera Andreja Plenkovicia potwierdziło definitywnie, że jest on politykiem o niebezpiecznych zamiarach, który gdyby mógł, poprowadziłby chorwackich żołnierzy na wojnę na Ukrainie” – oświadczył w komunikacie prezydent Zoran Milanović.

„Z jego słów jasno wynika, że Chorwacja nie zaproponowała wysłania swoich żołnierzy na Ukrainę tylko dlatego, że Andrej Plenković nie może teraz liczyć na wsparcie chorwackiego parlamentu i prezydenta w związku z takim szaleństwem” – dodał Zoran Milanović.

W oświadczeniu podkreślono, że stanowisko prezydenta jest stanowcze i jasne: dopóki jest on prezydentem kraju i najwyższym dowódcą Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji, ani jeden chorwacki żołnierz nie pojedzie na wojnę na Ukrainie.

Prezydent powtórzył, że jedynym rozwiązaniem wojny na Ukrainie jest osiągnięcie porozumienia pokojowego, które zapobiegnie nowym ofiarom i uratuje tysiące istnień ludzkich.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl