fot. PAP/Roman Zawistowski

Min. Z. Rau: Pakt Północnoatlantycki powinien współpracować z Chinami m.in. w kwestii zmian klimatu i zdrowia

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że NATO powinno współpracować z Chinami m.in. w kwestii zmian klimatu i zdrowia. Szef polskiego MSZ spotkał się z dziennikarzami w Łodzi po powrocie z dwudniowego spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Bukareszcie. Minister był pytany o to, czy w stolicy Rumunii zapadły jakieś istotne decyzje.

Zbigniew Rau przekazał, że na spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w Bukareszcie omówiono wiele spraw wpływających na sytuację bezpieczeństwa w obszarze działania i oddziaływania Paktu Północnoatlantyckiego.

Ciekawa dyskusja dotyczyła relacji z Chinami w świetle wojny na Ukrainie – relacjonował szef MSZ.

Są kwestie, w których NATO powinno współpracować z Chinami, niezależnie jak bliskie są chińsko-rosyjskie relacje w tym roku w czasie wojny na Ukrainie. W jakich kwestiach należy współpracować? Ustaliśmy, że w kwestiach nierozprzestrzeniania broni jądrowej, w kwestiach zmian klimatu, w kwestiach dotyczących zdrowia i sytuacji pandemicznych na naszym globie. To jest ta sfera pożądanej współpracy z Chinami – wskazał Zbigniew Rau.

Minister dodał, że w Bukareszcie wszyscy byli zgodni, że interesy w wymiarze bezpieczeństwa Chin i Rosji nie są takie same. Podczas spotkania w Rumunii szefowie dyplomacji państw NATO dyskutowali także o pomocy dla Ukrainy.

Uzgodniono, że Sojusz pomoże władzom w Kijowie w odbudowywaniu infrastruktury energetycznej, niszczonej przez rosyjskie ataki rakietowe. Ministrowie obiecali także nowe dostawy broni dla Ukrainy.

 

RIRM

drukuj