fot. PAP/EPA

J. Stoltenberg: Atak z 11 września był atakiem na NATO

Atak terrorystyczny z 11 września 2001 był atakiem na Stany Zjednoczone, ale też na wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas uroczystości w Brukseli upamiętniających rocznicę tego wydarzenia.

W kwaterze głównej NATO w Brukseli odbyły się uroczystości w związku z 18. rocznicą ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Wzięli w nich udział Jens Stoltenberg oraz Stała Przedstawicielka USA przy NATO Kay Bailey Hutchison. Uczestnikami byli również stali przedstawiciele narodów Sojuszu, a także członkowie społeczności dyplomatycznej, wojskowej i międzynarodowej NATO.

„Atak z 11 września był atakiem na Stany Zjednoczone, ale też na wszystkich członków Sojuszu. Od tego dnia Europa i Ameryka Północna wspólnie walczyły z terroryzmem” – powiedział szef Sojuszu podczas uroczystości upamiętniających te wydarzenia.

Jak przypomniał, po zamachach NATO wysłało do Afganistanu wojsko z Europy, Kanady i innych krajów, by walczyły ramię w ramie wraz oddziałami amerykańskimi.

Wielu z tych żołnierzy zapłaciło najwyższą cenę, a znacznie więcej zostało poważnie rannych. Pamiętamy o nich i musimy być pewni, że tej ofiary nie ponieśli na próżno” – wskazał Jens Stoltenberg.

Dodał, że sojusznicy NATO będą nadal trenować i doradzać siłom bezpieczeństwa w Afganistanie, choć osiągnięcie stanu pokoju w tym kraju jest kwestią dalekiej przyszłości.

Europa i Ameryka Północna musza nadal być razem, tak jak były razem 11 września, zjednoczone w naszym zobowiązaniu, aby chronić naszych ludzi i nasze wartości. 11 września terroryści zniszczyli wieże WTC, ale nigdy nie zniszczyli naszego sposobu życia, naszych wolnych i otwartych społeczeństw i nierozerwalnej więzi między Europą i Ameryką” – podsumował szef NATO.

W środę przypada 18. rocznica zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r., gdy zaatakowane zostały wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku oraz budynek Pentagonu w Waszyngtonie. W zamachach przeprowadzonych przez Al-Kaidę zginęło ok. 3000 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl