fot. PAP/EPA

W. Putin w odpowiedzi na unijne sankcje zapowiedział blokadę dostaw żywności na Zachód

Szczegóły kolejnego pakietu sankcji na Rosję ogłosiła Komisja Europejska. Władimir Putin, prezydent Rosji, odgraża się, że zablokuje dostawy żywności na Zachód. Tymczasem dziś w Brukseli spotkają się ministrowie spraw zagranicznych państw NATO.

To już piąty pakiet sankcji przygotowany przez Brukselę.

– Poszerzymy je i zaostrzymy, aby jeszcze głębiej wbijały się w rosyjską gospodarkę – zaznaczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Radykalne ograniczenie importu węgla, zakaz wjazdu dla rosyjskich i białoruskich firm transportowych, zamknięcie unijnych portów dla statków z Rosji, zakaz dokonywania transakcji dla kolejnych banków, blokada importu m.in. drewna i cementu, a także odcięcie od możliwości realizacji zamówień publicznych w Europie – to nowe propozycje Brukseli. Władimir Putin grozi natomiast Zachodowi blokadą dostaw żywności.

– Będziemy uważnie monitorować wielkość eksportu żywności do krajów, które prowadzą wobec nas wrogą politykę – oświadczył prezydent Władimir Putin.

Rosyjska głowa państwa ostrzegała też swoich głównych europejskich partnerów przed próbą nacjonalizacji rosyjskich aktywów. Kroki w tej sprawie podjęły Niemcy, które wprowadziły zarząd komisaryczny do niemieckiej filii Gazpromu.

– Tak nie zajdziemy daleko. Nie powinni zapominać, że jest to broń obosieczna – zaznaczył Władimir Putin.

Tymczasem do Brukseli na szczyt NATO udał się szef amerykańskiej dyplomacji, Antony Blinken.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby upewnić się, że robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby nadal wspierać Ukrainę w jej odważnej walce, która ma doprowadzić do wypchnięcia rosyjskiej agresji – powiedział Antony Blinken.

NATO spodziewa się, że w najbliższych tygodniach Rosja będzie kontynuowała swoje ataki, szczególnie na wschodnią i południową Ukrainę, aby zająć cały Donbas i otworzyć sobie lądowe połączenie z okupowanym Krymem.

– Sojusznicy są zdeterminowani, aby zapewnić dalsze wsparcie Ukrainie, w tym broń przeciwpancerną, systemy obrony powietrznej i inny sprzęt – podkreślił sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Sojusz Północnoatlantycki zapewnił też o gotowości do przyjęcia w swoje szeregi Finlandii i Szwecji. Oba kraje prowadzą właśnie wspólne ćwiczenia wojskowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl