fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] P. Sałek: Każdy kawałek polskiej ziemi rolnej powinien być wykorzystany. Podstawową sprawą jest bezpieczeństwo żywnościowe Polaków

Obecne okoliczności powodują, że każdy kawałek polskiej ziemi rolnej powinien być wykorzystany. Podstawową sprawą jest bezpieczeństwo żywnościowe Polaków i utrzymanie takich zapasów zboża, które dają możliwość swobodnego i racjonalnego funkcjonowania państwa – powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Rosyjskie zbrodnie na terenie Ukrainy sprawiły, że Zachód nie ma przestrzeni do tego, żeby szukać rozmowy i kompromisu z Władimirem Putinem. [czytaj więcej] Wskazał na to m.in. prezydent RP Andrzej Duda we wpisie w mediach społecznościowych, w którym zaznaczył, że „przestępcy muszą być nazywani przestępcami, stawiani przed sądem i skazywani”.

„Zdjęcia z Buczy obalają przekonanie, że za wszelką cenę trzeba szukać kompromisu. W rzeczywistości Obrońcy Ukrainy potrzebują przede wszystkim trzech rzeczy: broni, broni i jeszcze więcej broni” – dodał prezydent RP.

– Mamy do czynienia ze zbrodnią ludobójstwa. Chodzi o tereny okupowane przez krótki czas przez wojska rosyjskie. Okazało się, że ludność cywilna ucierpiała w sposób, jaki Polacy znają z historii. Mieliśmy do czynienia między innymi z tzw. strzałem katyńskim. To tragedia, która coraz mocniej przebija się do świadomości Zachodu i pokazuje, że jest to wojna totalna, gdzie na celowniku są także osoby całkowicie bezbronne. Dokonywano zabójstwa dzieci oraz kobiet. Mam nadzieję, że to pokaże decydentom Europy Zachodniej, że trzeba podjąć konkretne i rzeczowe działania, aby zatrzymać tragizm wojny – podkreślił Paweł Sałek.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zaprezentowała nowy pakiet sankcji nałożonych na Rosję. Radykalne ograniczenie importu węgla, zakaz wjazdu dla rosyjskich i białoruskich firm transportowych, zamknięcie unijnych portów dla statków z Rosji, zakaz dokonywania transakcji dla kolejnych banków, blokada importu m.in. drewna i cementu, a także odcięcie od możliwości realizacji zamówień publicznych w Europie – to nowe propozycje Brukseli.

– Jeśli sankcje mają być skuteczne, to muszą być skoordynowane na poziomie unijnym. Pamiętajmy, że np. w przypadku unii celnej czy polityki handlowej, tylko Unia Europejska ma kompetencje do tego, żeby nakładać restrykcje gospodarcze. (…) Sankcje muszą być szczelne. Pierwszy pakiet, jaki został wprowadzony tuż po wybuchu wojny, okazał się dziurawy – zwrócił uwagę gość TV Trwam.

Władimir Putin ostrzegał swoich głównych europejskich partnerów przed próbą nacjonalizacji rosyjskich aktywów. Jak zapowiedział, Rosja „będzie uważnie monitorować wielkość eksportu żywności do krajów, które prowadzą wobec Federacji wrogą politykę”. [więcej]

– Wychodzi tutaj, kto i w jaki sposób prowadził biznesy z Rosją. Widać to, chociażby na przykładzie węgla, który jest znacznie wykorzystywany w niemieckiej gospodarce. (…) Berlin importował ponad 18 mln ton węgla rocznie. W przypadku Polski było to około 8-9 mln ton – zauważył.

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Tematem obrad było bezpieczeństwo żywnościowe Polski w obliczu wojny na Ukrainie.

– Jesteśmy eksporterem żywności. Natomiast obecne okoliczności powodują, że każdy kawałek polskiej ziemi rolnej powinien być wykorzystany. Jesienią na pewno pojawi się tendencja związana z tym, że wiele firm będzie chciało wykupić produkty polskiej ziemi, aby tym handlować. Natomiast podstawową sprawą jest bezpieczeństwo żywnościowe Polaków i utrzymanie takich zapasów zboża, które dają możliwość swobodnego i racjonalnego funkcjonowania państwa – podkreślił Paweł Sałek.

– W sektorze nie tylko rolnictwa, ale także wytwarzania wszelkich innych dóbr będą problemy związane ze skutkami wojny oraz z tym, co dzieje się na regulowanym rynku energii. Cały czas funkcjonuje system handlu uprawnieniami do emisji. Dziś tona CO2 kosztuje 80 euro i wszyscy jesteśmy zmuszeni do ponoszenia kosztów tej polityki – dodał gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl