fot. PAP/Radek Pietruszka

Szkodliwy „Zielony Ład”

Połączone prezydenckie rady ds. rolnictwa i środowiska dyskutowały we wtorek o skutkach unijnego Zielonego Ładu dla polskiego rolnictwa. Rolnicy, naukowcy i eksperci z różnych dziedzin spotkali się w Belwederze.

We wtorek w Belwederze odbyło się połączone posiedzenie prezydenckich Rad: ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. W późniejszym briefingu prasowym po spotkaniu udział wzięli kierujący Radami: Jan Krzysztof Ardanowski oraz doradca prezydenta RP, Paweł Sałek.

Zielony Ład przewiduje m.in. radykalne ograniczenie nawożenia, odłogowanie części gruntów rolnych, a także zwiększenie udziału rolnictwa ekologicznego. To doprowadzi do zmniejszenia produkcji żywności w Polsce – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej rady ds. Rolnictwa.

Konsekwencje dla rynku żywności w Europie będą oczywiste – po pierwsze drożyzna. To, co mamy w tej chwili na rynku, to jest przedsmak tego, co nas będzie czekało w przyszłości po wprowadzeniu Zielonego Ładu. Z drugiej strony presja na import żywności z innych obszarów świata, gdzie normy europejskie nie są przestrzegane – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski.

Zielony Ład oraz pakiet „Fit for 55” może mieć wpływ również na hodowlę zwierząt w Polsce. Unia próbuje wymusić redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnictwa.

– Być może będziemy zmuszeni do tego, aby ilość krów mlecznych czy trzody chlewnej była w Polsce zmniejszona. To jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia funkcjonowania rolnictwa, jako też wiodącego sektora eksportowego – zaznaczył Paweł Sałek, doradca głowy państwa i szef prezydenckiej rady ds. środowiska, energii i zasobów naturalnych.

Zielony Ład niesie również zagrożenia dla Lasów Państwowych, które są unikatem w skali europejskiej.

– W tym momencie, jeśliby te zapisy zostały zrealizowane, to doprowadzi to do ruiny państwowego gospodarstwa leśnego, ponieważ około 2 mln ha trzeba wyłączyć z użytkowania – dodał Paweł Sałek.

Konkluzje i rekomendacje ze spotkania zostaną przedstawione prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz rządowi.

TV Trwam News

drukuj