fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. J. K. Ardanowski: Rolnicy to jedna z najbardziej proeuropejskich grup społecznych w Polsce

Rolnicy są jedną z najbardziej proeuropejskich grup społecznych w Polsce, ponad 80 proc. jest za naszym pozostaniem w UE – podkreślił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał jednak, że wielu rolników, poza dopłatami, nie korzysta z finansowania UE i to powinno się zmienić.

„Rolnicy według badań statystycznych są jedną z najbardziej proeuropejskich grup społecznych w Polsce. Ponad 80 proc. rolników jest zdecydowanie za naszym pozostaniem w UE. To przeczy tym wszystkim, którzy twierdzą, że polskie społeczeństwo odwraca się od projektu, jakim jest Unia Europejska” – mówił minister podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Zwrócił jednak uwagę, że mimo oczywistych korzyści dla branży rolniczej – wynikających z tego, że nasz kraj jest w UE – wielu rolników nie korzysta w pełni z tego dobrodziejstwa.

Wskazał, że miliardy z UE, jak i środków krajowych, trafiły na modernizację gospodarstw czy na nowy sprzęt. Jak zaznaczył, wielu rolników ocenia jednak, że ta pomoc finansowa nie powoduje zwiększenia ich dochodów i ogranicza się do dopłat bezpośrednich.

„Trzeba przeanalizować, w jaki sposób modyfikować inwestycje, ich dofinansowywanie, by zawsze było to powiązane z rolnikami” – powiedział minister.

Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że w najbliższym czasie chce wraz z organizacjami rolniczymi przeanalizować działanie WPR (Wspólnej Polityki Rolnej) na lata 2014-2020, by zaproponować pewne modyfikacje na przyszłą perspektywę finansową UE.

PAP/RIRM

drukuj