PiS wystosuje dezyderat dot. wsparcia rolników

PiS wystosuje do rządu kolejny dezyderat ws. wsparcia polskich rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo.

Partia domaga się od ministra rolnictwa Marka Sawickiego, by na komisji wytłumaczył opieszałość i nieskuteczność resortu w pozyskiwaniu unijnych rekompensat.

Polscy rolnicy, poszkodowani przez rosyjskie embargo z nowego unijnego programu wsparcia, który ma wynieść ponad  125 mln euro, dostaną najwyżej kilka milionów euro – wynika z informacji źródeł unijnych.

Politycy PiS chcą też się dowiedzieć, dlaczego do polskich gospodarzy  trafia mniej środków niż do innych rolników UE.

Rolnicy pracują, płacą podatki, państwo powinno w takiej sytuacji wykazać sprawność, kompetencje i zapewnić odszkodowania, które zrekompensują przynajmniej nakład pracy. Jako Komisja Rolnictwa dokonamy oceny tej sytuacji. Już jutro otrzymamy na ten temat informacje od ministra, po raz kolejny wystosujemy dezyderat do rządu z prośbą o poważne traktowanie polskich rolników. Trzeba dokładnie policzyć straty i próbować zabezpieczyć w budżecie państwa środki na wypłatę rekompensat i odszkodowań oraz wprowadzić system ubezpieczeń, który jest zapowiadany przez pana ministra już od siedmiu lat. Tego systemu wciąż nie ma. Ponownie zapowiadany jest fundusz odszkodowań, ale są to tylko słowa, nie czyny – powiedział poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa.

Zgodnie z limitami polscy producenci mogliby uzyskać rekompensaty za wycofanie z rynku jedynie ok. 17 tys. ton jabłek i gruszek, które miały trafić do Rosji. Wysokość środków zależy od ilości  złożonych wniosków.

Zgodnie z decyzją KE najwięcej mają otrzymać rolnicy zrzeszeni w organizacjach producenckich.

Pieniądze z nowego programu w większości trafią do Włoch, Hiszpanii, Grecji czy Francji. KE zaproponowała włączenie do programu rekompensat m.in. pomarańczy, klementynek i mandarynek, które rosną na południu Europy.

KE ma w tym tygodniu przedstawić nowy mechanizm wsparcia dla unijnych rolników poszkodowanych w wyniku rosyjskiego embarga.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl