Zmiany w budżetowych dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych

Rząd wprowadza zmiany w budżetowych dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych. Dzięki nowelizacji ustawy na pomoc w przypadku suszy będzie mogło liczyć więcej rolników.

W tym roku lato było wyjątkowo słoneczne. Temperatury sięgały najwyższych stopni. O ile wczasowicze byli zadowoleni, rolnicy – niekoniecznie. Szczególnie Ci, którzy nie byli ubezpieczeni od suszy.

– Rolnicy niekoniecznie chcą się ubezpieczać ze względu na to, że są wysokie koszty ubezpieczenia. Po drugie firmy ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać skutków suszy – podkreśla Jerzy Chróścikowski senator PiS i wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” RI.

Dlatego też rząd wychodzi rolnikom naprzeciw i proponuje zmiany w ubezpieczeniach z budżetową dopłatą. To rolnicy sami zdecydują o poziomie odszkodowania – mówi adwokat Iwona Tworzywo-Woźniak.

– Na poziomie 20, 25 bądź 30 proc. w zależności od woli producenta rolnego i umowy, jaką zawrze z ubezpieczycielem. Powyższe jest na pewno korzystną zmianą, bo wpłynie na popularyzację ubezpieczeń od ryzyka suszy – zaznacza Iwona Tworzywo-Woźniak.

Za niższym odszkodowaniem idzie niższa składka. Przystępne ceny ubezpieczeń mają zachęcić producentów rolnych do zawierania umów.

– Miejmy nadzieję, że to zafunkcjonuje, bo jeśli będą niższe stawki, rolnicy widzą na co dzień skutki, i to ich bije po kieszeni, to nie mogą tego nie zauważyć. Więc muszą być zainteresowani wejściem w ten nowy system – wskazuje Janusz Gargała, sołtys Tyńca Małego.

Zmiany nie wpłyną negatywnie na budżet. Dopłaty państwowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Obecnie to sześćdziesiąt pięć procent składki ubezpieczeniowej.

– Wtedy nie potrzeba wyasygnowania, jak to jest w tej chwili półtora miliarda złotych na suszę. Wówczas nie potrzeba komisji, gdzie angażujemy urząd wojewódzki, urząd gminy i izby rolnicze – akcentuje Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Regionalnej.

Dzięki zmianom zwiększy się obszar ubezpieczonych upraw. W ubiegłym roku było to ponad trzy miliony hektarów. Po zmianach każdego roku powierzchnia ta zwiększy się o milion. Do 2020 roku miałoby to być siedem milionów hektarów. To oznacza, że ubezpieczonych byłoby wówczas ponad połowa gruntów rolnych w Polsce. Nowy system budżetowych dopłat zostanie wdrożony po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Europejskiej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl