Rosja: protest przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego

W Rosji odbyły się protesty przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Ich inicjatorem była Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej.

Obecnie wiek emerytalny w Rosji wynosi 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn.

Ma on jednak zostać podwyższony o pięć lat. Tak zapowiedział rząd Rosji, którego decyzję poparł prezydent Władimir Putin. Projekt spotkał się jednak z niezadowoleniem obywateli, którzy z transparentami i okrzykami niezadowolenia wyszli na ulicę Moskwy.

– Jesteśmy przeciwni reformie emerytalnej, ponieważ jest to niesprawiedliwe. Może nie dotyczy nas teraz, ale dotyka naszych rodziców, a rodzice są najważniejsi – mówił jeden z protestujących.

– Jestem tu, by chronić młodzież. Dziś mają ciężkie życie, nie mają stałej pracy ani dobrych zarobków, dlatego jestem tutaj – wskazywała Emma Makova, członek organizacji „Dzieci wojny”.

Demonstranci, oprócz anulowania projektu ustawy, domagali się również zbadania rzekomych naruszeń w przebiegu wyborów regionalnych. Niezadowolenie z zaproponowanej reformy przełożyło się również na wyniki sondaży. Mimo że Władimir Putin nie ma się czego obawiać, to poparcie dla niego spadło o 10 punktów procentowych.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj