fot. PAP/EPA

Polska domaga się twardszego pakietu sankcji wobec Kremla

Polska opowiada się za twardym pakietem sankcji wobec Kremla. Chce zamknięcia Nord Stream 1, uniezależnienia Europy od rosyjskich surowców, a także wykluczenia Moskwy z systemu SWIFT. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o tym w Berlinie z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. Berlin blokuje zaostrzenie sankcji, choć np. w sprawie SWIFTU jest co do tego zielonego światło w innych europejskich stolicach.

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ 11 państw poparło rezolucję, która miała potępić rosyjską agresję przeciwko Ukrainie. Prawo weta wykorzystała Rosja. Wstrzymały się Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

– Głosowanie pokazało, które kraje naprawdę wierzą we wspieranie podstawowych zasad ONZ, a które stosują je jako wygodne slogany – mówiła amerykańska ambasador przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield.

Zachód szuka sposobu na zatrzymanie szaleństwa wojny. Do listy unijnych sankcji zostali dodani Władimir Putin i Siergiej Ławrow – podkreślił minister spraw zagranicznych, prof. Zbigniew Rau.

– To chodziło o sprawy majątkowe, depozytów bankowych – powiedział prof. Zbigniew Rau.

Podobne decyzje zapadły w Londynie i Waszyngtonie.

– Krok, który robimy w porozumieniu z Europą, z pewnością wysyła jasny sygnał o sile sprzeciwu wobec działań prezydenta Władimira Putina – przekazała rzecznik Białego Domu, Jen Psaki.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poinformował, że Włosi nie będą blokowali odcięcia Rosji od systemu SWIFT, który pośredniczy w transakcjach między instytucjami finansowymi.

– Mamy już prawie pełne poparcie krajów UE dla odłączenia Rosji od SWIFT. Mam nadzieję, że Niemcy i Węgry będą miały odwagę poprzeć decyzję – wskazywał Wołodymyr Zełenski.

Z premierem Victorem Orbanem kontaktował się dziś właśnie w tej sprawie premier Mateusz Morawiecki.

„Premier Węgier po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT” – napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Szef polskiego rządu poparcia dla odcięcia Rosji od systemu SWIFT szukał dziś także w Berlinie. Do Niemiec udał się wspólnie z prezydentem Litwy.

– Dzisiaj nie ma czasu na zabetonowany egoizm, jaki widzimy w niektórych krajach zachodnich; także tutaj w Niemczech. Po to przyjechałem do kanclerza Olafa Scholza, żeby wstrząsnąć sumieniem – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Według polskiego premiera i prezydenta Litwy obecne sankcje wciąż są niewystarczające. Mateusz Morawiecki mówił m.in. o zamrożeniu i konfiskacie majątków rosyjskich oligarchów.

– Nie tylko Nord Stream 2. Musimy zamknąć Nord Stream 1 i ostatecznie uniezależnić się od węglowodorów rosyjskich, gazu, ropy, węgla – oznajmił szef polskiego rządu.

Wołanie premiera na razie pozostaje bez odpowiedzi – informował rzecznik rządu, Piotr Müller.

– Pan kanclerz niestety nie odpowiedział nam, czy zgadza się na pakiet sankcji. Właściwie do żadnego elementu wprost się nie odniósł – stwierdził Piotr Müller.

Berlin zmienił zdanie dot. przekazania broni do Kijowa. Olaf Scholza potwierdził, że RFN wyśle 500 rakietowych systemów Stinger i tysiąc sztuk broni przeciwpancernej.

Jutro odbywa się posiedzenie Bundestagu. Ukraina ma być głównym tematem dyskusji. Rzecznik rządu przypomniał też, że Polska zamknęła przestrzeń powietrzną dla Rosji i zachęcił do tego inne europejskie kraje. Podkreślił, że reakcja jest potrzebna natychmiast, bo teraz Ukraina stawia opór rosyjskiej inwazji.

Do wsparcia jest gotowa Litwa, co zadeklarował jej prezydent, Gitanas Nauseda. Litewski polityk mówił też o możliwym kroku, jaki w stronę Kijowa powinna wykonać Unia Europejska.

– Określenie perspektywy przyjęcia Ukrainy do UE byłoby dodatkową motywacją dla Ukraińców do obrony kraju – powiedział Gitanas Nauseda.

Takie oczekiwania wobec Europy wcześniej przekazał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

– Naród Ukrainy już zapracował i ma prawo stać się członkiem Unii Europejskiej. Będzie to kluczowy dowód poparcia dla naszego kraju – mówił prezydent Ukrainy.

Kierunek poparł prezydent Andrzej Duda.

„Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym” – napisał Andrzej Duda na Twitterze.

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1497572384613752835

Na żądanie prezydenta w sobotę odbyła się narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent rozmawiał z ministrami rządu. Szef BBN, Paweł Soloch, przekazał, że w gotowości są żołnierze tzw. szpicy NATO. To konsekwencja ustaleń, jakie zapadły między państwami Sojuszu.

– Żołnierze, oddziały, które wchodzą w skład szpicy, muszą być gotowe, żeby przemieścić się w dowolny punkt w ciągu trzech dni – podsumował Paweł Soloch.

Siły szybkiego reagowania liczą pięć tys. żołnierzy. Nie wiadomo, czy zostaną rozlokowane na terytorium Polski.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl