fot. Bartosz Peterman/MSZ

Min. Z. Rau: Ostatecznym rezultatem konsultacji powinno być wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, powiedział, że w NATO został zapoczątkowany proces strategicznego dostosowania do nowej normalności, która przypomina nieco „zimną wojnę”. Minister dodał, że ostatecznym rezultatem konsultacji powinno być wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.  

W Brukseli szef polskiego MSZ, obecnie przewodniczący OBWE, spotkał się we wtorek z sekretarzem generalnym NATO w ramach posiedzenia Rady Sojuszu.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1496065139719786502

Minister Zbigniew Rau powiedział dziennikarzom, że decyzja o uznaniu przez Rosję niepodległości separatystycznych republik to kolejne bardzo jaskrawe odejście od zasad prawa międzynarodowego i naruszenie integralności Ukrainy.

To – jak podkreślił minister – w połączeniu z presją militarną prowadzi do załamania dotychczasowej architektury bezpieczeństwa.

–  Nie tylko w Europie wschodniej, ale także wobec wschodniej flanki NATO. Należy pamiętać, że pozostanie wojsk rosyjskich na Białorusi tworzy zdecydowaną asymetrię sił po obydwu stronach. Mówiliśmy o konieczności doraźnych reakcji ze strony NATO na tę sytuację, ale także w większym stopniu poświęciliśmy uwagę temu, jak dostosować strukturę paktu północnoatlantyckiego – powiedział szef MSZ.

Konkretne rozwiązania mają się pojawić w czerwcu na szczycie NATO w Madrycie.

Działania Sojuszu to odpowiedź m.in. na decyzję prezydenta Władimira Putina o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” Donieckiej i Ługańskiej. We wtorek obie izby parlamentu Rosji zaakceptowały ratyfikację umów o współpracy z tymi republikami.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl