fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Holandia: Trybunał w Hadze wyda dziś wyrok w sprawie ukraińskiego wniosku o wstrzymanie rosyjskiej inwazji

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze ma dziś zdecydować o wydaniu środków tymczasowych w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z wnioskiem przeciwko Federacji Rosyjskiej wystąpiła Ukraina, która domaga się wstrzymania ataku na swój kraj.

Dokument w tej sprawie został złożony przez rząd w Kijowie 26 lutego br. na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Z wniosku wynika, iż strona ukraińska uważa rosyjskie oskarżenia o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie, które posłużyło Władimirowi Putinowi jako pretekst do ataku, za fałszywe i domaga się „pilnego” nakazania Rosji wstrzymania inwazji.

Jak informowały wcześniej media, Rosja odmówiła stawienia się w zeszłym tygodniu na przesłuchaniach.

Ogłoszenie decyzji MTS ma rozpocząć się w środę o godz. 16.00 w Pałacu Pokoju w Hadze – informuje biuro rzecznika sądu. Ma ją ogłosić amerykańska sędzia Joan E. Donoghue, przewodnicząca trybunału.

MTS jest głównym organem sądowym Organizacji Narodów Zjednoczonych i powstał w celu rozstrzygania sporów między państwami. Jego wyroki są wiążące i nie podlegają odwołaniu.

 

PAP

drukuj