fot. PAP/EPA

„Militarnie konflikt jest już dla Kijowa przegrany”

Militarnie konflikt jest już dla Kijowa przegrany w opinii jednego z wysokich stopniem generałów NATO.Jego słowa przytoczył niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

Gazeta informuje o tajnej naradzie NATO poświęconej sytuacji na wschodzie Ukrainy. Wnioski płynące z tego spotkania są tragiczne dla naszego wschodniego sąsiada. W zasadzie jedynym wyjściem umożliwiającym uniknięcie klęski ukraińskiej armii jest jej wycofanie „spoza zasięgu rosyjskich szczypiec”.

Prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister oborny narodowej odnosząc się do tych medialnych informacji powiedział, że jest to zbyt poważna kwestia, by można opowiadać, że ktoś jest przegrany.

– Gdyby tak rzeczywiście było, to byłaby katastrofalna sytuacja, dlatego że to oznacza, że konflikt, który Rosja wywołała będzie kontynuowany, więc ja nie mam złudzeń co do tego, że Federację Rosyjską można zaspokoić jakimś większym, czy mniejszym kawałkiem terytorium. Tu się przypomina sytuacja przed wybuchem II wojny światowej – mówi prof. Romuald Szeremietiew.

NATO  martwi szczególnie sytuacja w pobliżu miasta Mariupol. Jeśli Kijów straci to miasto, Moskwa będzie miała połączenie lądowe z zaanektowanym  Półwyspem Krymskim. Generałowie NATO zwrócili także uwagę na duże straty ludzkie i sporą liczbę jeńców.

RIRM

drukuj