Decyzja o nowych sankcjach wobec Rosji – do piątku

Do piątku UE powinna podjąć decyzję o nowych sankcjach wobec Rosji – poinformowała we wtorek w Parlamencie Europejskim szefowa włoskiej dyplomacji Federica Mogherini. Zapowiedziała restrykcje w sektorach, w których już wcześniej były one wprowadzone.

– Chodzi o przygotowanie kolejnego pakietu sankcji w czterech obszarach, które zostały już ustalone, czyli finansów, wykorzystania technologii, a także obronności – powiedziała minister podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego; Włochy pełnią obecnie półroczne przewodnictwo w UE.

Przyszła szefowa unijnej dyplomacji dodała, że planowane jest również wpisanie na listę objętych sankcjami wizowymi i finansowymi kolejnych osób i instytucji.

Włoszka, która w sobotę została desygnowana na stanowisko szefowej unijnej dyplomacji, przedstawiała w PE program prezydencji swojego kraju w obszarze polityki zagranicznej.

Według Mogherini Komisja Europejska do środy przygotuje propozycje sankcji.

– Komisja przedstawi propozycje do jutra w sprawie pakietu, a decyzja zostanie podjęta do piątku. Takie jest tempo tych prac – oświadczyła.

W sobotę szczyt UE zlecił przygotowanie propozycji wzmocnionych sankcji w ciągu tygodnia, a już w poniedziałek w Brukseli odbyło się pierwsze spotkanie ambasadorów państw unijnych, poświęcone tej sprawie. Mogherini zapowiedziała, że dyplomaci spotkają się kolejny raz w środę, a także w czwartek i w piątek i będą się starali zakończyć prace do końca tygodnia.

Przyszła szefowa unijnej dyplomacji podkreśliła, że zawieszenie broni na wschodniej Ukrainie musi być dwustronne.

– Musi być także do utrzymania kontrola granic, wstrzymanie przepływu zarówno broni jak i wojsk z Rosji na Ukrainę, uwolnienie zakładników i nieograniczony dostęp, do miejsca, gdzie został zestrzelony samolot – wyliczała.

Lipcową tragedię z udziałem malezyjskiego boeinga Mogherini określiła mianem „dramatycznego wypadku”, który pokazał, że to co się dzieje na wschodzie Ukrainy i w Rosji to kwestia międzynarodowa.

Podkreśliła, że prace międzynarodowych organizacji humanitarnych muszą być zorganizowane zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. W sierpniu rosyjski konwój z pomocą humanitarną wjechał na terytorium Ukrainy bez zgody władz w Kijowie.

Szefowa MSZ Włoch wskazywała, że bardzo potrzebne jest stabilne rozwiązanie polityczne, które musi opierać się na zasadach suwerenności Ukrainy, integralności terytorialnej, a zwłaszcza niepodległości tego kraju.

Zdaniem Mogherini na skutek konfliktu na Ukrainie Rosja położyła kres swojemu partnerstwu strategicznemu z UE.

– Rosja była partnerem strategicznym, ale te czasy się już skończyły i to była decyzja Moskwy – oceniła.

Zastrzegła jednak, że jeśli w przyszłości mogłyby pojawić się warunki do tego, by ponownie nawiązać współpracę i partnerstwo, to każdy Europejczyk musi powiedzieć, że to będzie w naszym interesie.

– Ale tak jeszcze teraz nie jest na skutek decyzji podjętych w Moskwie. Nie wiem, czy to jest odpowiedź na państwa pytanie, nie mogę powiedzieć, czy jestem prorosyjska, czy antyrosyjska, ja po prostu mam takie stanowisko – zwracała się do pytających ją o to eurodeputowanych.

Jak podkreśliła przed UE stoi wyzwanie jak wspierać Ukrainę. Mogherini zaznaczyła, że interwencja zbrojna nie jest możliwa, a potrzebne jest polityczne rozwiązanie tego problemu.

Odnosząc się do szczytu NATO, który odbędzie się w czwartek i piątek w Newport w Walii przyszła szefowa unijnej dyplomacji oświadczyła, że kraje sojuszu mające granice z Rosją muszą dostać zapewnienie, iż artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego to nie tylko słowa na papierze. Zapis ten mówi o wzajemnej pomocy sojuszników w razie ataku na któregoś z nich.

Mogherini, a także europosłowie sporo czasu poświęcili też kwestii konfliktów w Iraku, tzw. Państwu Islamskiemu, Libii, Syrii oraz procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl