Watykan: Papież przekaże 6 mln euro pomocy dla Ukrainy

Papież Franciszek wysyła na Ukrainę pomoc finansową w wysokości 6 milionów euro – ogłosiła w piątek Papieska Rada Cor Unum, zajmująca się działalnością dobroczynną. Wyjaśniła, że to pierwsza transza pomocy w związku z kryzysem humanitarnym w tym kraju.

Łącznie na pomoc dla Ukrainy zebrano 12 mln euro.

Rada podała w komunikacie, że pierwsza transza przeznaczona jest dla ponad 2 milionów osób różnych religii, wyznań i przynależności etnicznej.

Suma ta zostanie przekazana przede wszystkim ludności Doniecka, Ługańska, Zaporoża, Charkowa i Dniepropietrowska – wyjaśnia Cor Unum.

Przypomina się, że 24 kwietnia 2016 roku z inicjatywy papieża Franciszka w kościołach w Europie odbyła się zbiórka pieniędzy dla dotkniętej przez konflikt ludności Ukrainy.

Następnie Watykan utworzył na Ukrainie komitet techniczny do spraw rozdziału pomocy, złożony z przedstawicieli miejscowych diecezji i współpracujący z Nuncjuszem Apostolskim w Kijowie, arcybiskupem Claudio Gugerottim. Na czele komitetu stanął biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

Od początku swej działalności w lipcu komitet ten analizował projekty niesienia pomocy, przedłożone mu przez chrześcijańskie organizacje dobroczynne oraz międzynarodowe agencje. Komitet postanowił sfinansować 20 dużych projektów oraz 39 „inicjatyw solidarności” – poinformowano w oświadczeniu rozpowszechnionym przez Watykan.

W nocie tej przywołane zostały dane Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, według których konflikt na Ukrainie spowodował od kwietnia 2014 roku do 1 grudnia tego roku śmierć 9758 osób. Rannych zostało ponad 22 tysiące ludzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl