PAP/EPA

Papież: wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystusa nie było

Ojciec Święty Franciszek mówił dzisiaj, że wielu ochrzczonych „żyje tak, jakby Chrystus nie istniał”. „Powtarzają gesty i znaki wiary, ale nie odpowiada im realna akceptacja osoby Jezusa i Ewangelii” – wskazał. Pocieszał też Brazylijczyków po porażce na mundialu.

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież Franciszek powiedział, że każdy chrześcijan musi pogłębiać swą przynależność do wiary, „starając się świadczyć o niej poprzez konsekwentny sposób życia, którego wątkiem przewodnim jest miłość”.

Papież apelował do wiernych, by przyjęli postawę „pokornego słuchania i pojętnego oczekiwania”, przemogli „zatwardziałość serc i ograniczoność umysłów” i byli otwarci na „misję dobroci i miłosierdzia”.

Ojciec Święty zaapelował też do wiernych: „Pomyślmy razem o Matce Teresie z Kalkuty – maluteńkiej siostrze; nikt nie pomyślałby, że mogłaby coś zrobić, a ona chodziła po ulicach i zabierała umierających po to, by mieli godną śmierć. Maleńkość tej kobiety zrewolucjonizowała działalność dobroczynną Kościoła”, „ona dokonała cudów” – ocenił.

Nawiązał też do sobotniego, bezprecedensowego spotkania w Bari na południu Włoch, gdzie wraz z kilkunastoma patriarchami Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z Bliskiego Wschodu modlił się o pokój w tym regionie. Wydarzenie to, zorganizowane z inicjatywy Franciszka w bazylice świętego Mikołaja, obserwowało w mieście około 100 tysięcy osób.

„Wczoraj w Bari z patriarchami Kościołów Bliskiego Wschodu i ich reprezentantami przeżyliśmy specjalny dzień modlitwy i refleksji w intencji pokoju w tym regionie. Dziękuję Bogu za to spotkanie, które było wymownym znakiem jedności chrześcijan i odbyło się przy entuzjastycznym udziale Ludu Bożego” – podkreślił Papież.

Podziękował wszystkim zwierzchnikom Kościołów mówiąc: „Jestem naprawdę zbudowany ich postawą i ich świadectwami”. Dziękował też wszystkim wiernym, którzy towarzyszyli uczestnikom spotkania „modlitwą i z radosną obecnością”.

Papież nawiązał do obchodzonej Niedzieli Morza, dedykowanej marynarzom i rybakom.

„Modlę się za nich i za ich rodziny” – zapewnił.

Dodał, że szczególne myśli kieruje do tych, którzy „doświadczają na morzu sytuacji niegodnej pracy”, i tych, którzy „angażują się, by uwolnić morza od zanieczyszczeń”.

Papież powiedział także: „Pozdrawiam wiernych przybyłych z Polski, a jest ich wielu, i kieruję specjalną myśl do uczestników wielkiej dorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do sanktuarium w Częstochowie”.

Widząc na placu Świętego Piotra Brazylijczyków, Ojciec św. Franciszek nawiązał do porażki brazylijskiej reprezentacji na mistrzostwach świata w piłce nożnej, na których odpadła w ćwierćfinale po przegranym meczu z Belgią.

„Widzę flagi brazylijskie. Odwagi, uda się następnym razem” – powiedział.

Wcześniej nie mówił natomiast o przegranej piłkarzy ze swej ojczystej Argentyny.

PAP/RIRM

drukuj