fot. policja.pl

Obowiązkowe odblaski

Odblaski – poprawiają bezpieczeństwo, czasem mogą uratować nawet życie – już są obowiązkowe dla każdego. Pieszy po zmierzchu poruszający się poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy.

Wraz z nadchodzącą jesienią i zimą pamiętajmy o bezpieczeństwie osób pieszych, którzy niejednokrotnie poruszają się po drodze bez jakiegokolwiek elementu odblaskowego.

– Dzięki odblaskom, kierowca praktycznie widzi z odległości około 25 metrów nieoświetloną przeszkodę, którą jest pieszy, czy rowerzysta. Jadąc z prędkością 90 km na godzinę – bo taka prędkość w obszarze niezabudowanym jest dopuszczalna – praktycznie nie ma szans, żeby uniknąć potrącenia pieszego, który potknął się, zatoczył – powiedział Walenty Dudziak ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego w Poznaniu.

Policjanci tłumaczą, że kierowca na reakcję potrzebuje więcej niż sekundę. A w sekundę pokonuje średnio aż 30 metrów. Pieszy, który ma na sobie odblask jest zauważalny wcześniej.

Najmniejsze elementy odblaskowe w postaci przywieszek, naklejek, opasek pozwalają zauważyć pieszego z odległości 100-150 metrów, w kamizelce odblaskowej postać pieszego jest zauważalna w odległości nawet 300 metrów- mówił asp. sztab. Maciej Bednik z wielkopolskiej drogówki.

Nie trzeba wiele. Wystarczy opaska. Przepisy nie precyzują bowiem jaki element odblaskowy mamy mieć na sobie. Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci poniżej 15 roku życia. Teraz przepis rozszerzono na wszystkich.

Dyrektor poznańskiego WORD-u tłumaczy, że śmierć wśród pieszych od lat zbiera krwawe żniwo.

– Wreszcie wchodzi w życie ten przepis. Jak popatrzymy na ilość zabitych w 2013 roku mamy ponad 3000 osób. Z tego 33 proc. to są piesi – podkreślił Aleksander Kowalewicz, dyr. Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu.

Doprecyzujmy – bez elementów odblaskowych po zmierzchu można poruszać się jedynie po chodniku lub w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Za brak odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym grozi mandat w wysokości od 20 aż do 500 złotych.

TV Trwam News

drukuj