fot. pixabay.com

MSZ Chin: W. Putin rozmawiał przez telefon z Xi Jinpingiem, wyraził skłonność do negocjacji z Ukrainą

Prezydent Rosji, Władimir Putin, w rozmowie telefonicznej z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, wyraził w piątek skłonność do negocjacji na wysokim szczeblu z Ukrainą – przekazało chińskie MSZ. Xi Jinping poparł rozwiązanie sporu na drodze negocjacji.

Przywódcy Chin i Rosji wymienili opinie na temat „obecnej sytuacji na Ukrainie” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej MSZ w Pekinie.

Według komunikatu Władimir Putin powiedział Xi, że USA i NATO ignorowały „uzasadnione obawy” Moskwy i dążyły do ekspansji na wschód, zagrażając Rosji. Zapewnił, że Rosja jest skłonna do „negocjacji na wysokim szczeblu z Ukrainą”.

Xi ocenił natomiast, że „konieczne jest porzucenie zimnowojennej mentalności, uszanowanie uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo wszystkich krajów i stworzenie zrównoważonego, skutecznego i trwałego mechanizmu bezpieczeństwa w Europie poprzez negocjacje” – napisano w komunikacie.

Wcześniej w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował Putinowi rozmowy, by powstrzymać śmierć ludzi – informowała agencja Interfax-Zapad.

Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, a MSZ w Pekinie sprzeciwiło się określaniu jej mianem „inwazji”. Chińska dyplomacja opowiedziała się również przeciwko sankcjom nakładanym na Rosję i oskarżała USA o podsycanie napięć.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl