fot. flickr.com

ARiMR: ok. 1,3 mln wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich

Blisko 1,316 mln wniosków od rolników dotyczących przyznania płatności bezpośrednich za 2019 r. wpłynęło do wtorku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformowała ARiMR w komunikacie. Wtorek jest ostatnim dniem, kiedy rolnicy mogą składać tego typu wnioski.

„25 czerwca jest ostatnim dniem, w którym rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2019 r. Do wtorku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło blisko 1,316 mln wniosków. Więcej z nich niż w roku ubiegłym trafiło do ARiMR za pośrednictwem internetu” – poinformowano w komunikacie.

Jak przekazano, rolnicy, którzy przesłali do Agencji wnioski do 31 maja br., ubiegali się o dopłaty w pełnej wysokości.

„Rolnicy, którzy złożyli je po tym terminie, ale najpóźniej w dniu finału tegorocznego naboru, czyli 25 czerwca, będą mieli obniżone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia” – wskazuje Agencja.

ARiMR w tym roku po raz drugi przyjmowała wnioski o dopłaty za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

„Po doświadczeniach kampanii 2018 i sugestiach rolników oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego w eWnioskuPlus wprowadzono szereg zmian ułatwiających korzystanie z aplikacji. Podobnie jak rok temu rolnicy mogli liczyć także na pomoc w składaniu e-wniosków pracowników biur powiatowych Agencji i ekspertów z ODR-ów. W efekcie w 2019 r. do ARiMR wpłynęło drogą elektroniczną ponad 200 tys. wniosków więcej niż rok wcześniej” – czytamy.

Agencja tłumaczy, że aplikacja eWniosekPlus umożliwia wygodne złożenie dokumentów przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. ARiMR wskazuje, że w tegorocznej wersji aplikacji wprowadzono szereg ułatwień, dzięki którym stała się ona bardziej intuicyjna – część z nich zaproponowali sami rolnicy. Wśród udogodnień znalazło się np. rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi czy dodanie tabeli z podsumowaniem powierzchni zgłoszonych do danej płatności w zakładce „podsumowanie”. Podczas wypełniania wniosku rolnicy są również na bieżąco informowani – za pomocą specjalnych komunikatów – o wprowadzeniu błędnych danych.

PAP/RIRM

drukuj