fot. PAP

Polscy rolnicy jednymi z najbiedniejszych w Europie

Polscy rolnicy są trzy razy biedniejsi niż farmerzy z krajów starej UE – to wnioski raportu Komisji Europejskiej. Okazuje się, że polski rolnik osiąga roczne dochody na poziomie niższym niż 10 tys. euro rocznie, czyli nieco ponad 40 tys. złotych.

To przeciętnie trzy razy mniej niż w państwach starej UE. Najwyższe dochody mają rodziny rolnicze w Danii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu.

Poseł Henryk Kowalczyk, członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówi, że taka sytuacja wynika z kilku powodów.

– Ten raport pokazuje właściwie, jak daleko jeszcze nam do poziomu rolnictwa w UE. Jest kilka przyczyn. Przede wszystkim to, że mamy nadal o wiele niższe dopłaty bezpośrednie, bo to jest jednak znaczna część dochodów rolniczych. Niestety, na przyszłe lata również te dopłaty będą mniejsze. Zanim jeszcze przystąpiliśmy do UE niestety przetwórstwo poszło w prywatne ręce. To była taka złodziejska prywatyzacja. Niestety rozwarstwienie dalej będzie się pogłębiało. Będą u nas porzucane gospodarstwa, szczególnie te małe. Zostanie naprawdę niewiele osób pracujących w rolnictwie – powiedział poseł PiS Henryk Kowalczyk.  

Komisja wyliczyła, że rolnicy w Unii Europejskiej otrzymują średnio ponad 9 tys. euro rocznie w formie dopłat bezpośrednich. W Polsce jest to tylko nieco ponad 2,5 tys. euro.

RIRM

drukuj