fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Trudna sytuacja rolników

Polscy rolnicy z niepokojem patrzą w przyszłość. Ceny nawozów, drożyzna, Zielony Ład – to tylko niektóre problemy, przed którymi stoją. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że rząd robi wszystko, by wspierać gospodarzy.

W blisko 50-ciu miejscowościach odbyły się w środę protesty rolników reprezentujących AgroUnię. Na ulice wyjechały setki traktorów.

Rolnicy sprzeciwiają się drastycznie rosnącym kosztom produkcji, wzrostowi cen gazu i nawozów.

– Polskie rolnictwo zaczyna umierać, a polski rząd nie zdaje sobie z tego sprawy. Nie godzimy się na to, dlatego wychodzimy na ulicę wykrzyczeć wszystkie nasze problemy. Mówimy głośno: „Stop drożyźnie” – powiedział Michał Kołodziejczyk, lider AgroUnii.

Piotr Łuczak z Agrounii wskazał, że gospodarze oczekują realnego działania ze strony rządu na rzecz poprawy warunków ekonomicznych. Domagają się godnej płacy za swoją pracę.

– Szynka kosztuje 40 zł, a rolnik za wieprzowinę dostaje 3,70. Kto na tym zarabia, bo nie rolnicy. Chcemy, żeby miasto, ludzie w mieście zrozumieli, że to nie rolnik zarabia te środki, tylko pośrednik, korporacja, market – podkreślił Piotr Łuczak.

Posłowie opozycji wskazują, że protest rolników jest uzasadniony. Jak dodają, rząd wiele obiecuje, a efektów brak.

– Nie słyszałam o żadnych decyzjach, z których rolnicy by się cieszyli. Fakt, że AgroUnia wychodzi na ulice świadczy o tym, że nie dzieje się dobrze – powiedziała Izabela Leszczyna, poseł KO.

– Kończy się zasób pieniędzy rolnikom, ale i ich cierpliwość. […] Rząd ciągle dokłada obietnic, że zrobi kolejne usprawnienia, skieruje do rolników pomoc, ale tego nie ma – wskazał Stefan Krajewski, poseł PSL.

Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości próbuje reagować na obecną, trudną sytuację rolników. Stanowisko ministra rolnictwa i rohttps://twitter.com/EKOlodziejczak_/status/1491332301359357952?s=20&t=7gt8k7xpbWA3KvEni5aF-gzwoju wsi objął wicepremier Henryk Kowalczyk. W środę podsumował 100 dni swojego urzędowania i działań m.in. na rzecz wsparcia rolników w walce z ASF.

– Zmieniłem kwoty odszkodowań za przymusowe przestoje w hodowli świń (przymusowe, czyli na zasadzie decyzji lekarza weterynarii) z 36 groszy do 1 zł. Za jedną sztukę, jeden dzień oraz podniesiony został limit z 50 do 200 sztuk – poinformował min. Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa wskazał także o wsparciu dla starszych rolników. W tym celu do Kancelarii Premiera RP złożył projekt ustawy, który precyzuje możliwość pobierania świadczeń emerytalnych.

– Przygotowana przeze mnie ustawa dotyczy możliwości pobierania emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego bez warunku zbycia gospodarstwa, bez warunku zaprzestania pracy na gospodarstwie – podkreślił szef resortu rolnictwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl