fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Debata o przyszłości polskiego rolnictwa

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiada szeroką debatę na temat przyszłości polskiego rolnictwa. Jej celem ma być wypracowanie rozwiązań, będących lekarstwem na problemy różnych branż rolnictwa. Rozwiązania mają być następnie realizowane przez resort i rząd na forum krajowym i międzynarodowym.

Minister rolnictwa spotkał się w czwartek w Lublinie z przedstawicielami środowiska rolniczego. Poinformował, że jest gotów rozpocząć szeroką dyskusję na temat współczesnych bolączek polskiego rolnictwa.

Zorganizuję, w nieodległym terminie – trwają skomplikowane ustalenia, żeby to przyniosło efekt w postaci konkretnych decyzji – coś, co początkowo miało się nazywać okrągłym stołem rolniczym, ale ze względu na to, że i mnie i wielu polskim rolnikom Okrągły Stół kojarzy się z Magdalenką i zdradą, jaka miała miejsce wtedy, to tej nazwy używać nie będziemy. Będzie to porozumienie rolnicze, porozumienie świata rolniczego – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Celem tego konsensusu ma być wypracowanie konkretnych rozwiązań, które następnie zostaną wdrożone w życie.

Będziemy tam pracowali w zespołach dotyczących każdej branży rolniczej, w zespołach, gdzie będą przy jednym stole producenci rolni ze swoimi problemami, przetwórcy rolni z swoimi ograniczeniami, konsumenci, którzy de facto decydują o wszystkim; decydują, co będą chcieli z polskiego rolnictwa kupić – wskazuje Jan Krzysztof Ardanowski.

Do rozmów minister Ardanowski chce zaprosić także handel i dystrybucję, aby dowiedzieć się, dlaczego przetwórcy wybierają często produkty zagranicznych rolników, zamiast korzystać z rodzimego rolnictwa. Rozmowa, a nie jej brak – jak wskazał szef resortu, nawiązując do rolniczych protestów – jest w obecnej sytuacji podstawą.

– Takich skomplikowanych spraw nie rozwiązuje się siedząc w dużym traktorze gdzieś tam na szosie. Każdy jest zaproszony do rozmów. Ja nie traktuję tego jako działania propagandowego, jako działania, które ma „zagadać” czy w jakiś sposób rozbroić różne niepokoje – podkreśla minister.

Patronat nad debatą na temat przyszłości polskiego rolnictwa, która była inicjatywą Krajowej Rady Izb Rolniczych ma objąć prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl