Kończy się termin na składanie wniosków o dopłaty dla rolników

Jeszcze tylko dziś i jutro można składać wnioski o przyznawanie dopłat bezpośrednich dla rolników za 2017 r. Do niedzieli Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała ponad 1 mln 200 tys. takich wniosków. Instytucja wypłaciła też rolnikom blisko 14 mld zł z puli środków przeznaczonych na płatności bezpośrednie za 2016 r.

O tym, jak będą przebiegały wypłaty za 2017 r. – mówi Redakcji Informacyjnej Radia Maryja Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, dyrektor ARiMR w Toruniu.

Najwcześniej decyzja o przyznaniu płatności może być wydana w momencie, kiedy minister wyda rozporządzenie dotyczące wysokości stawek poszczególnych płatności. Najczęściej jest to koniec października, wrzesień, listopad i grudzień. Pierwsze płatności, jeśli chodzi o wypłatę fizyczną na konto, idą – zgodnie z ustawą o płatnościach – od 1 grudnia do 30 czerwca roku następnego –  wskazuje Katarzyna Kaczmarek-Sławińska.

Jeśli rolnik nie zdąży złożyć wniosku o dopłaty bezpośrednie do jutra, będzie mógł zrobić to jeszcze do 26 czerwca.

Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku za każdy roboczy dzień opóźnienia, należne dopłaty zostaną pomniejszone o 1 proc.

RIRM

drukuj