Prognozy GUS: w tym roku zbiory zbóż będą niższe 

Nawet o 5 proc. mniej zboża, w porównaniu z ubiegłym rokiem, zbiorą w czasie tych żniw rolnicy. Główny Urząd Statystyczny szacuje zbiory na poziomie od 26 do 26,5 mln ton.

W tym roku w wielu regionach występuje susza rolnicza. Wzrost zbóż ozimych i jarych w okresie ich największego zapotrzebowania na wodę przebiegał w niektórych rejonach Polski w warunkach niedostatecznego uwilgotnienia gleby.

Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący rolniczej „Solidarności”, zauważa, że najpierw wystąpiła susza, a teraz w wielu regionach Polski deszcz nie pozwala na zebranie plonów. To będzie miało także wpływa na ceny. Związkowiec zwraca uwagę, że rząd chce się pozbyć magazynów zbożowych, które miały wpływ na rynek.

– Dziś słyszymy przecież, że jest próba wyprzedania Elewarru. Te magazyny zbożowe, które na dzień dzisiejszy mamy, były powiedzmy takim stabilizatorem cenowym. Dzięki temu rząd mógł po prostu w jakiś sposób wpływać na tę cenę. W tym momencie, kiedy rzeczywiście dojdzie do przekazania tych akcji do ministerstwa skarbu i doprowadzi ono do prywatyzacji, a Elewarr przejdzie w obce, niepaństwowe ręce, to może się okazać (…), że będzie wolny rynek i ceny będą kształtowali spekulanci – ostrzega Zbigniew Obrocki.        

Zbiory zbóż w ubiegłym roku wyniosły ponad 28 mln ton. Były o 1 proc. niższe niż w roku 2012, ale o ponad 6 proc. wyższe od średniej z lat 2006-2010.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl