Kara była znana polskiemu rządowi?

Według Janusza Wojciechowskiego, europosła PiS jedyną drogą dla Polski w sprawie uniknięcia lub zmniejszenia kary 80 mln euro nałożonej na Polskę przez Komisję Europejską jest skierowanie skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Na wtorkowej konferencji prasowej europoseł Janusz Wojciechowski oświadczył, że rozmawiał z urzędnikami Komisji Europejskiej zajmującymi się sprawą nałożonej na Polskę kary. Okazuje się, że „sprawa powinna być znana polskiemu rządowi od czterech lat”.

Cztery lata temu, w 2009 roku był audyt i pojawiły się pierwsze zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Potem długo trwały rozmowy między Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a Komisją Europejską. Na końcu była procedura mediacyjna. Skończyło się tak, że Komisja podjęła decyzję o nałożeniu tej kary powiedział Wojciechowski.
Nie ma jeszcze formalnej decyzji Komisji Europejskiej jest ona w przygotowaniu, więc do końca nie znamy jeszcze prawnej dokumentacji, ale z rozmów, które przeprowadziłem wynika, że zasadniczym zarzutem, który zdecydował o karze KE to wady systemu kontroli w Polsce – dodaje Wojciechowski.

Według europosła PiS jedyną szansą na zmniejszenie kary nałożonej na Polskę przez Komisję Europejską jest skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jeśli kara zostanie utrzymana, będzie ona potrącona z przyszłych wydatków na Wspólną Politykę Rolną, zatem za działania rządu «zapłaci wieś», dlatego trzeba zrobić wszystko by jej uniknąć, bądź ją zmniejszyć. Sprawa nie jest jeszcze definitywnie przegrana – akcentuje europoseł.

Janusz Wojciechowski podkreśla, że „kompromitujący dla rządu” jest fakt, iż ministrowie o sprawie dowiedzieli się z mediów. Jak minister rolnictwa, w poważnym odpowiedzialnym rządzie, nie wiedział o tak poważnym problemie istniejącym od czterech lat.

PiS deklaruje swą gotowość pomocy rządowi pod warunkiem, że premier Donald Tusk przestanie „atakować opozycję” a zacznie walczyć o polskie pieniądze – podkreśla rzecznik prasowy PiS, Adam Hofman.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl