fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Deklaracja ws. przyszłości UE jest dobra, warto pamiętać o deklaracji warszawskiej

Przyjęta w Sybinie deklaracja w sprawie przyszłości UE jest dobra – ocenił w czwartek premier Mateusz Morawiecki po nieformalnym szczycie szefów państw i rządów UE w Rumunii. Dodał, że warto ponadto pamiętać o deklaracji warszawskiej.

Premier poinformował, że podczas rozmów w Sybinie, które określił jako „strategiczną debatę dotyczącą przyszłości UE”, poruszył wszystkie „kluczowe i ważne dla Polski” tematy. W tym kontekście wymienił: obronę granic zewnętrznych, związaną – jak wskazał – „z migracją i uchodźcami”, a także wspólny rynek, swobodę świadczenia usług oraz politykę przemysłową i gospodarczą.

Podkreślił, że polityka przemysłowa „jest teraz mocno dyskutowana” w Unii Europejskiej, co ma jego zdaniem związek z zewnętrznymi działaniami protekcjonistycznymi, „w tym Chin czy USA”.

„Podkreślam też, że nie powinniśmy pozwolić na protekcjonizm wewnątrz UE” – zaznaczył Mateusz Morawicki.

Premier dodał, że podczas dyskusji opowiedział się za poszerzeniem strefy Schengen, i przypomniał, że strefa ta to nie tylko swoboda przemieszczania się ludzi, ale też towarów między państwami UE.

W kwestii bezpieczeństwa premier podkreślił, że mówił o postulatach Polski związanych z gazociągiem Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami.

„Wskazałem na to, że tak naprawdę jest to finansowanie polityki zbrojeniowej (prezydenta Rosji Władimira) Putina i jako takie jest czymś odwrotnym od solidarności europejskiej” – ocenił.

Jak dodał, mówił również o Ukrainie i bezpieczeństwie granic zewnętrznych oraz poruszył tematykę podatkową i budżetową UE, a także kwestię funduszy strukturalnych.

„To jest coś, co w przyszłości będzie bardzo ważnym tematem negocjacji w kontekście budżetu UE na lata 2020-2027” – dodał. Zapewnił, że w tym temacie jest pozytywnie zbudowany wstępnymi dyskusjami.

W kontekście przyjętej w Sybinie deklaracji w sprawie przyszłości UE – którą nazwał „dobrą, ogólną deklaracją o przyszłości Europy” – premier powiedział: „Warto przypominać też deklarację warszawską, sprzed kilku dni, gdzie w Warszawie 13 państw podpisało się pod postulatami związanymi z polityką spójności, inwestycjami w drogi i infrastrukturę i czymś, co jest bardzo ważne, żeby kraje Europy środkowej dogoniły za kilkanaście lat kraje Europy Zachodniej”.

Premier Morawiecki dodał też, że kilku szefów rządów pytało go o sukcesy Polski związane z uszczelnieniem systemu podatkowego. Powiedział, że w całej UE luka VAT sięga 50 mld euro, a pieniądze te są „przeznaczane na niecne cele, na cele terrorystyczne czy mafijne”.

„Coraz więcej rozmawiamy o tym, jak uszczelniać system podatkowy od strony VAT-u, ale my podkreślamy również tematykę rajów podatkowych” – podkreślił.

Premiera zapytano na konferencji prasowej, czy w czasie szczytu była okazja do rozmowy o stanowiskach, o tym, kto jest polskim faworytem na szefa Rady Europejskiej czy przewodniczącego Komisji Europejskiej.

„Na ten temat na forum rozmawialiśmy bardzo niewiele. Można powiedzieć, że o personaliach wcale nie rozmawialiśmy, ponieważ wszyscy uznali, że to jest jeszcze przedwczesne w związku z tym, że wybory do Parlamentu Europejskiego są jeszcze przed nami i trzeba poczekać na ich rezultat” – odpowiedział.

Pytany, czy Grupa Wyszehradzka będzie miała wspólnego kandydata np. na szefa Rady Europejskiej czy szefa KE, odpowiedział: „Raczej wskazujemy na to, że Europa Środkowa powinna mieć swojego bardzo ważnego kandydata na jedno z kluczowych miejsc – w Radzie Europejskiej albo w Komisji Europejskiej”.

„Jest kilka innych, 4-5, kluczowych pozycji i jest taka niepisana zasada, że one są regionalnie dzielone – tzn. Europa Południowa, Europa Centralna, Europa Północna, kraje strefy euro, kraje poza strefą euro. To będzie przedmiotem negocjacji” – mówił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl