fot. pixabay,com

Resort rolnictwa zachęca rolników do ubezpieczania upraw rolnych oraz zwierząt hodowlanych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca gospodarzy do ubezpieczania upraw rolnych oraz zwierząt hodowlanych. Resort przypomina, że w tym roku z budżetu państwa przeznaczono półtora miliarda złotych na dopłaty do wykupionych polis. Przewidziano także rezerwę w wysokości 3 mld złotych.

Dofinansowanie obejmuje ubezpieczenia upraw: zbóż, rzepaku, rzepiku, kukurydzy, a także truskawek oraz chmielu. Ponadto rolnicy będą mogli uwzględnić w umowie ochronę urodzajów przed zjawiskami pogodowymi w tym m.in. suszą i powodziami.

Wicepremier, minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk, podkreśla, że znaczną część składki ubezpieczeniowej pokryje budżet państwa.

– Każda składka do ubezpieczeń upraw rolnych jest dzielona pomiędzy budżet państwa i rolnika. 65 proc. składki pokrywa budżet państwa, a 35 proc. rolnik. Bardzo wyraźnie widać, że pomoc budżetu państwa jest wyraźna już na etapie opłacenia składki. Chcielibyśmy odejść od bardzo ułomnych systemów rekompensat za szkody typu 500 zł od hektara, czyli ryczałtowych odszkodowań, które wypłacał budżet państwie na podstawie wniosków wojewodów. Zwykle brakowało środków finansowych i trzeba było naruszać albo zachować się w regułach pomocy publicznej. Nie wszystkim rolnikom udawało się to wypłacać – mówi wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu zaznacza, że dzięki nowelizacji ustawy o ARiMR rolnik może opłacić składkę ubezpieczeniową z środków pochodzących z dopłat bezpośrednich.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl