fot. flickr.com

Rząd wypłacił już 450 mln zł rolnikom za straty upraw w wyniku suszy

450 mln zł jest już na kontach rolników. To pomoc, jaką obiecał rząd za straty upraw w wyniku suszy. To jednak nie koniec, bo w wielu komisjach cały czas trwa szacowanie szkód.

Susza w tym roku dała się we znaki. Poszkodowanych jest 276 tys. gospodarstw. Ponad 950 komisji cały czas szacuje straty. Rząd na pomoc suszową przeznaczył 500 milionów. Pula środków na ten cel w razie potrzeby zostanie zwiększona. Zadeklarował to minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc na podstawie protokołów. Najwyższą  pomoc finansową – w wysokości 1000 zł na hektar – może otrzymać rolnik, którego straty przekraczają 70% danej uprawy. Ta, w co najmniej połowie, musiała być jednak ubezpieczona.

Jednocześnie wypłacane są zaliczki na poczet dopłat za 2019 r. W tym roku są one na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. Warunkiem wypłaty zaliczek płatności obszarowych jest zakończenie kontroli administracyjnej, a przy zaliczkach płatności bezpośrednich wymagane jest jeszcze zakończenie kontroli na miejscu. Przekazywanie zaliczek zakończy się 30 listopada tego roku. Zaś od 2 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych.

Wnioski o pomoc w związku ze stratami spowodowanymi klęskami żywiołowymi Agencja przyjmuje od 3 października. Termin ich dostarczenia – decyzją szefa resortu rolnictwa – wydłużono do połowy listopada.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl