fot. flickr.com

Szacowanie strat po suszy

Susza daje się we znaki rolnikom, działkowcom i ogrodnikom. Okazało się, że szkody są dwukrotnie wyższe niż się spodziewano. Straty przekraczają już ponad 3,5 miliarda złotych. Dziś odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 Klęska dotknęła 130 tys. gospodarstw i zniszczyła 3,5 mln hektarów upraw. Najbardziej ucierpiały zboża jare, zboża ozime, truskawki, krzewy oraz drzewa owocowe. Najgorsza sytuacja panuje w województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.

– Jestem przekonany, że tutaj nikt nie zostanie bez pomocy i rolnicy w dużej mierze, dzięki właśnie tej pomocy, będą mogli gospodarować, bo jest duży problem w tych gospodarstwach, gdzie te straty były największe – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Dolata z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rząd jest przygotowany na to by pomóc rolnikom w tak trudnej sytuacji. Pomoc ma sięgać 800 mln zł. Według opozycji – to zbyt mało.

– 800 milionów, to jest naprawdę kropla w morzu – akcentowała Dorota Niedziela, poseł Platformy Obywatelskiej.

 Rolnicy, a także rybacy prowadzących chów ryb w stawach na terenie gmin, gdzie wystąpiła susza, którzy ponieśli straty na poziomie 70 proc., będą mogli ubiegać się o dopłatę w wysokości tysiąca złotych. Nabór wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma rozpocząć się 14 września i potrwać do 28 września. Poszkodowani w wyniku suszy, mogą również ubiegać się o kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji rolnej.

Tymczasem protokoły z szacowania strat spływają zbyt wolno. Obecnie złożyła je tylko 1/3 gmin.

– Albo gminy, wójtowie nie chcą współpracować z rządem, co dla mnie byłoby wielkim zaskoczeniem i niezrozumieniem, jak można politykę przedkładać nad tak ważne sprawy. To dla mnie byłoby szokujące. Ale skoro tak jest, skoro taka sytuacja, skoro tak minister powiedział, to widocznie tak jest – mówił poseł PiS Robert Telus z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O szybsze wypłaty pomocy finansowej dla rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę apeluje Polskie Stronnictwo Ludowe. Ludowcy domagają się też zniesienia dwóch rat tegorocznego podatku rolnego oraz stworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj