fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Ministerstwo Rolnictwa ma dziś otrzymać kolejne dane nt. skutków suszy

Do resortu rolnictwa mają dziś spłynąć kolejne dane od wojewodów na temat skutków suszy. W ubiegłym tygodniu pracowało 626 komisji, które mają ocenić straty, jakie ponieśli gospodarze. Ministerstwo Rolnictwa spodziewa się, że powstały kolejne.

Krajowa Rada Izb Rolniczych poinformowała, że na terenie całego kraju wystąpiła susza rolnicza. Izba spodziewa się ogromnych strat; apeluje do samorządów o jak najszybsze powoływanie komisji oceniających szkody.

Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski apeluje o jak najszybsze szacowanie strat.

– Dopiero od tej oceny w skali całej Polski, bo susza w części województw ewidentnie występuje – głównie pas środkowej Polski, ale również są enklawy w wielu innych województwach – i wszędzie tam, gdzie susza jest zdiagnozowana, tam należy szacować, bo po żniwach, po wymłóceniu, już wielkich możliwości uwzględniania strat nie będzie – mówi Krzysztof Ardanowski.  

Eksperci nie wykluczają, że w tym roku skala suszy będzie na poziomie z 2018 roku.  W ubiegłym roku do rolników trafiła rekordowa pomoc. Blisko 270 tys. producentów rolnych otrzymało ponad 2 mld zł pomocy w formie dotacji.

RIRM

drukuj