Uporczywa susza w Argentynie spowoduje „największy w historii kraju” spadek eksportu zbóż

Według przewidywań czołowych argentyńskich ekspertów tegoroczna uporczywa susza spowoduje największe od 30 lat zmniejszenie eksportu zbóż z tego kraju, który jest jednym z ich czołowych producentów na świecie.

Skutkiem największej od 60 lat posuchy, jaką nawiedziła Argentynę w następstwie globalnego ocieplenia, będzie nienotowany w całej historii kraju spadek wpływów z eksportu zbóż – prognozował w piątkowych wypowiedziach dla mediów Elizando Marcelo, prezes argentyńskiej Międzynarodowej Izby Handlowej.

Argentyński ekspert ocenia, że wpływy jego kraju z eksportu zbóż, będą w bieżącym roku o 15 do 20 miliardów dolarów mniejsze od ubiegłorocznych.

Skutki tak radykalnego zmniejszenia się wpływów z eksportu zbóż pogłębią głęboki kryzys gospodarczy kraju dotkniętego najwyższą od 30 lat inflacją. Na koniec ubiegłego roku wyniosła sto procent i była najwyższa w Ameryce Południowej.

Według najnowszego komunikatu argentyńskiego Instytutu Statystyki, na koniec roku 2022 aż 39,2 proc. ludności Argentyny dotkniętych było „skrajnym lub dotkliwym ubóstwem”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl