fot. PAP/Marian Zubrzycki

Min. Z. Rau: Kraje Bukaresztańskiej Dziewiątki będą działać na rzecz  implementacji i decyzji ubiegłorocznego szczytu NATO w Madrycie

Pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w Europie, działania na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, wsparcie dla Ukrainy oraz współpraca Sojuszu i Unii Europejskiej – to główne tematy rozmów szefów resortów spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki w Łodzi.

Dwudniowe obrady zrelacjonował i podsumował na konferencji minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau. [czytaj więcej]

Szef polskiej dyplomacji mówił, że przygotowywano się też do spotkania ministrów spraw zagranicznych w przyszłym tygodniu oraz lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie.

– Kraje Bukaresztańskiej Dziewiątki będą działać na rzecz pełnej implementacji i decyzji ubiegłorocznego szczytu NATO w Madrycie, a także aktywnie włączać się w wypracowanie konkretnych decyzji szczytu w Wilnie. Kraje B9 chcą współdziałać na rzecz opracowania planów obrony terytorium NATO uwzględniających zagrożenie z terytorium Rosji i Białorusi – wskazał Zbigniew Rau.

Ministrowie spraw zagranicznych wschodniej flanki NATO udzielili poparcia dla polityki otwartych drzwi oraz szybkiego przyjęcia do Sojuszu Finlandii i Szwecji. Ponadto, jak wskazał min. Zbigniew Rau, uznano, że nowa architektura europejskiego bezpieczeństwa musi opierać się na bliskiej współpracy z Ukrainą.

Podczas szczytu w Łodzi zwrócono też uwagę na potrzebę wypełniania przez sojuszników w regionie zobowiązań dotyczących minimalnego poziomu wydatków na obronność.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl