fot. PAP/EPA

Rosja zaatakowała Ukrainę

Władimir Putin rozpoczął operację militarną przeciwko Ukrainie. Oskarżył NATO o naruszenie równowagi sił na świecie i zapowiedział demilitaryzację Kijowa. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił w kraju stan wojenny. W nocy rozmawiał z przywódcą Stanów Zjednoczonych. Joe Biden będzie dziś zachęcał Zachód do silnych sankcji przeciwko Rosji.

Już w środę Pentagon informował o ruchach rosyjskich wojsk, które wskazywały na podjęcie działań w niedługim czasie. Sekretarz stanu USA mówił, że spodziewa się ataku na Ukrainę jeszcze w nocy. Nie mylił się. Władimir Putin w nagraniu oskarżył Kijów o rozlew krwi w Donbasie i zapowiedział reakcję. Uzasadniał ją pomocą dla uznanych przez Rosję samozwańczych republik – Donieckiej i Ługańskiej.

– Postanowiłem przeprowadzić specjalną operację wojskową, której celem jest ochrona osób od ośmiu lat zastraszanych i poddawanych ludobójstwu przez reżim kijowski. Będziemy dążyć do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy – oznajmił Władimir Putin.

Fox News informował, że eksplozje było słychać w Kijowie, Odessie i Mariupolu. Interfax-Ukraina donosił, że rosyjskie siły zaatakowały granicę w kilku miejscach. Użyte miały zostać pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakiet. Po kilku godzinach było jasne, że Władimir Putin jest zdolny do wszystkiego.

„Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Spokojne ukraińskie miasta są atakowane. To jest agresja” – napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił w kraju stan wojenny.

„Rosja przeprowadziła uderzenia w naszą wojskową infrastrukturę, w naszych strażników granicznych. W wielu miastach Ukrainy słychać było wybuchy” – poinformował ukraiński prezydent.

Jeszcze w nocy prezydent Ukrainy kontaktował się z przywódcą USA. Joe Biden zapowiedział, że niemal natychmiast sprawą zajmie się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Wskazał na potrzebę nałożenia dotkliwych sankcji. Agresję przeciwko Ukrainie nazwał niczym niesprowokowaną i nieusprawiedliwioną.

„Prezydent Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkie cierpienie. (…) Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności” – powiedział prezydent USA Joe Biden.

Rosja wybrała drogę agresji przeciwko suwerennemu i niepodległemu państwu – podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„To poważne naruszenie prawa międzynarodowego i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wzywam Rosję do natychmiastowego zaprzestania działań militarnych oraz poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – zaznaczył.

Jeszcze w czwartek o bezpieczeństwie Ukrainy ma dyskutować Rada Europejska. W Brukseli przebywał będzie premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Andrzej Duda mówił o potrzebie wspólnej odpowiedzi Zachodu przeciwko Rosji.

– Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz Unii Europejskiej, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia – zapewniał prezydent.

Jeszcze dziś spodziewane jest ogłoszenie przez Zachód pełnych sankcji przeciwko Rosji. Zanim do tego dojdzie, Joe Biden ma prowadzić konsultacje z liderami państw G7 oraz NATO.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl