Rolnicy poszkodowani przez suszę mogą starać się o wsparcie

Rolnicy mogą już składać wnioski o pomoc w związku z klęską suszy. Na ten cel przeznaczonych zostało 450 mln złotych. Tegoroczna susza spowodowała ogromne straty w wielu gospodarstwach.

Aby uzyskać wsparcie z budżetu państwa, rolnik musi dysponować protokołem strat, dzięki czemu wykaże, że szkody spowodowane suszą obniżyły jego dochody o 30 procent względem średniej z ostatnich trzech lat.

– Dlatego rolnicy, u których wystąpiły szkody powinni ten fakt zgłaszać we właściwym urzędzie gminy, aby komisja tam dotarła i sporządziła stosowny protokół. Będzie on niezbędnym załącznikiem do wniosku, który zostanie u nas składany – mówi Włodzimierz Okrajek, dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Wnioski o pomoc dla rolników, którzy zostali poszkodowani przez suszę będzie można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca października. Istnieje jednak pewien problem.

– Rolnicy, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw przynajmniej w 50 procentach posiadanej powierzchni, niestety otrzymają niższą pomoc finansową, bo przewidujemy, że wypłata będzie do 400 zł do hektara w przypadku upraw rolniczych i do 800 zł do hektara sadów i plantacji wieloletnich dla rolników ubezpieczonych. Dla nieubezpieczonych będzie połowa tej stawki czyli odpowiednio 200 i 400 zł – dodaje Okrajek.

To zdecydowanie za mało, gdy patrzymy na straty poniesione przez gospodarzy– podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości Gabriela Masłowska.

– To jest pomoc iluzoryczna wobec bezmiaru strat i ogromnej klęski, którą obserwujemy przejeżdżając przez pola, wsie. Ta pomoc jest niewspółmierna do strat, jakie rolnicy ponieśli – stwierdza prof. Gabriela Masłowska.

Wypłatę pieniędzy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie w listopadzie. Więcej szczegółów na stronie internetowej Agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl