Sejmowe komisje ochrony środowiska i rolnictwa debatują nad walką z ASF

W Sejmie trwa posiedzenie połączonych sejmowych komisji ochrony środowiska i rolnictwa. Zaplanowano pierwsze czytanie poselskiego projektu ws. walki z ASF.

Polska z problemem Afrykańskiego Pomoru Świń boryka się od długiego czasu. Potwierdzono już wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części kraju. 48 przypadków stwierdzono w wojewódzkie lubuskim, 3 w wielkopolskim oraz 2 w dolnośląskim. Przygotowane przez PiS rozwiązania prawne mają służyć skuteczniejszej walce z chorobą, której głównymi nośnikami są dziki.

W projekcie ułatwiamy prowadzenie odstrzału sanitarnego – mówił poseł Robert Telus, szef sejmowej komisji rolnictwa.

– Najważniejszą chyba rzeczą w tej ustawie jest to, że będziemy mogli wykorzystać do redukcji ilości dzików w Polsce służby mundurowe. Tutaj mówimy o wojsku, policji, Straży Granicznej czy Państwowej Straży Pożarnej. Wszyscy funkcjonariusze tych wymienionych służb mundurowych, którzy mają uprawnienia myśliwskie, będą mogli brać udział w polowaniach w ramach swojej służby. Jeśli chodzi o budowę niecek dezynfekcyjnych, to do tej pory trzeba było mieć pozwolenie na budowę. Tą ustawą zmieniamy to, teraz ma wystarczyć tylko zgłoszenie – powiedział poseł Robert Telus.

Projekt zakłada także, że przy odstrzale sanitarnym myśliwi będą mogli stosować broń z tłumkiem. Pozwoli na to skuteczniejszy odstrzał dzików. To także odpowiedź na postulaty mieszkańców miejsc, gdzie zlokalizowano ogniska ASF. Według harmonogramu, ustawa ma zostać przyjęta przez Sejm w piątek. Następnie projekt trafi do prac w Senacie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj