W Sejmie o założeniach polskiej polityki zagranicznej

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedstawi dzisiaj w Sejmie informację o założeniach polskiej polityki zagranicznej. Po wystąpieniu Grzegorza Schetyny w programie obrad przewidziano debatę na ten temat.

Poseł Witold Waszczykowski zaznaczył, że nie chciałby od ministra usłyszeć utartych sloganów o planach na najbliższe pięć lat.

Były wiceszef MSZ dodał, że Grzegorz Schetyna powinien przedstawić konkretną strategię resortu na najbliższe pięć-sześć miesięcy.

Jak wzmocnić bezpieczeństwo Polski, ponieważ w dalszym ciągu jesteśmy krajem i regionem klasy B w NATO. Następnie – jak odbudować jedność i stworzyć współpracę, aby bronić się przed imperialną polityką rosyjską. Po trzecie chciałbym od pana ministra usłyszeć jakiś konkretny program, jak pomóc Ukrainie.  Do końca roku ma trwać porozumienie mińskie, więc jeśli ono zostanie honorowane w dalszym ciągu przez Rosję, to mamy kilka miesięcy, aby pomóc Ukrainie w przeprowadzeniu reform. Czwarta rzecz, uważam, że to już koniec zabawy ze śledztwem smoleńskim. Rosja tym śledztwem rozgrywa nas również wewnętrznie, a sytuacja międzynarodowa w tej chwili sprzyja do tego, aby zwrócić się o wsparcie do sojuszników – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

W przedstawionej w listopadzie ubiegłego roku informacji na lata 2014-15 szef MSZ podkreślił, że główne cele polskiej polityki zagranicznej są niezmienne. Jest to dążenie do zakorzenienia Polski w instytucjach europejskich i transatlantyckich.

RIRM

drukuj