Sejm: politycy PiS będą pytać o aplikację „Źródło”

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości będą dziś pytać w Sejmie przedstawiciela rządu o funkcjonowanie aplikacji „Źródło”. Parlamentarzyści zwracają uwagę, że system za pośrednictwem, którego gminy pozyskują dane służące do sporządzenia spisu wyborców nie działa poprawnie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tłumaczyło niedawno, że podstawą do sporządzenia spisów wyborców są rejestry wyborców prowadzone przez organy gmin, a nie aplikacja „Źródło”.

Jednak z medialnych informacji wynika, że w niektórych gminach w spisie ludności pojawiły się osoby zmarłe.

Poseł PiS Grzegorz Schreiber zwraca jednak uwagę, że gminne systemy muszą współpracować ze „Źródłem”.

– Ta współpraca ze „Źródłem” wygląda, z naszych informacji, bardzo źle i wymaga w tej chwili bardzo szybkich reakcji. W trakcie informacji bieżącej będę prosił ministra o przedstawienie mi faktów z danych na dzień dzisiejszy, ponieważ 20 kwietnia był dniem, kiedy gminy powinny spisy wyborców przygotować – to był ten dzień ostateczny. Chcemy wiedzieć, jak i w jakim zakresie problem ten pojawił się i spisy wyborców zostały czy to źle, czy to z błędami bądź opóźnieniem przez gminy, w wyniku tego niefortunnego systemu „Źródło” prowadzone – zaznaczył poseł Grzegorz Schreiber.

Aplikacja „Źródło” do obsługi Systemu Rejestrów Państwowych zaczęła funkcjonować w marcu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl