Projekt PiS ma ochronić polską ziemię przed sprzedażą obcokrajowcom

Wstrzymanie na 5 lat sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych zakłada projekt ustawy przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Według obecnych regulacji, od 1 maja 2016 r. każdy obywatel Unii Europejskiej mógłby kupić polską ziemię bez ograniczeń.         

Projektowane przepisy mają wstrzymać na 5 lat sprzedaż ziemi rolniczej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych, do czasu wzrostu dochodów polskich rolników.

Kwestia sprzedaży nieruchomości musi zostać jak najszybciej uregulowana – zaznacza poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa, sprawozdawca projektu. Posłowie powołali podkomisję, która zajmie się projektem.

– Wszystkie kluby poparły skierowanie projektu do podkomisji. Tutaj trzeba dokonać analizy sytuacji prawnej obecnie dzierżawionych  nieruchomości, nieruchomości, które zostały wyłączone w trybie ustawy z 2011 r. i dopisać ewentualnie artykuły, które wyeliminują ewentualne nieprawidłowości w sensie zagrożeń narażających na odszkodowanie Skarb Państwa – powiedział Krzysztof Jurgiel. 

Sprawozdanie podkomisji w sprawie projektu ma być przygotowane do 15 czerwca. Projekt ustawy może zostać uchwalony jeszcze przed wakacjami. Wprowadzenia zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom domagają się rolnicy, którzy protestują w tzw. zielonym miasteczku.

Od 1 maja przyszłego roku cudzoziemcy będą mogli nabyć polską ziemię bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na jej zakup. Z danych  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w ubiegłym roku cudzoziemcy nabyli w Polsce ponad 1000 ha ziemi; blisko 50 proc. gruntów trafiło w ręce Holendrów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl